“Kocaeli’de önseçim yapılsın”

Eski Milletvekili Hurşit Güneş, Kılıçdaroğlu'nun da ön seçim yapılması istediğini ileri sürdü.

“Kocaeli’de önseçim yapılsın”

CHP’nin 7 Haziran seçimlerinde aday göstermediği Kocaeli eski milletvekillerinden Hurşit Güneş, alınan karara rağmen geçen seçimlerde Kocaeli’de ön seçimin uygulanmadığını, bunun oy kaybına neden olduğunu savundu.

Güneş, 1 Kasım seçimleri için de 12 ilçe başkanının ön seçim için isteğinin il başkanlığınca genel merkeze iletildiğini söyledi. Güneş, CHP yönetiminin 7 Haziran seçimlerinde Kocaeli’nde milletvekili aday listesini Merkez Yoklaması yöntemiyle belirleme kararı aldığını söyledi. Güneş, tüm Türkiye’de özellikle büyükşehirlerde ön seçim yapılırken, Kocaeli gibi bir sanayi kentinde bu yöntemin uygulanmamasının şaşırtıcı olduğuru ifade ederken şöyle dedi:

KOCAELİ’NDE DÜŞÜŞ YAŞANDI

“Benzer nitelikler taşıyan Bursa’da eğilim yoklaması ile aday listesi belirlenmiş ve seçim sonucunda Bursa’da (oransal olarak) ciddi biçimde oy artışı sağlanmıştı. Kocaeli’nde ise ne yazık ki, son seçimlerde 2011 seçimlerine göre önemli bir oy kaybı yaşanmıştı. Hatta öylesine ki, 4 bin civarında daha fazla oy düşüşü olsa milletvekili sayısı da düşecekti. Bu veriler karşısında, yaklaşan erken seçim sürecinde, Kocaeli’nde CHP’nin 12 ilçe başkanı bir sorumlu davranış üstlenerek toplanmışlar ve önseçim taleplerini CHP Kocaeli İl Başkanı Cihat Altınyuva’ya oybirliği ile iletmişlerdir. Bunun üzerine CHP İl Yönetim Kurulu 25 Ağustos 2015 tarihinde toplanarak tüm ilçe başkanlarının bu kararını değerlendirmiş ve İl Kurulu da bu kararı kendi içinde oylayarak yine oybirliği ile önseçim yapılmasının uygunluğuna karar vermiştir. Bu kararı da ertesi gün (26 Ağustos 2015) İl Başkanı randevu aldığı Genel Başkanımız Sayın Kılıçdaroğlu’na iletmiştir.”
Hurşit Güneş, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun 23 Ağustos 2015 tarihinde toplanan Parti Meclisi toplantısında daha önce Merkez Yoklaması yapılan fakat iyi sonuç alınmayan ve Tunceli gibi örgüt isteği olan yerlerde önseçim yapılacağını söylediğini ifade etti. Güneş, Kılıçdaroğlu’nun da ön seçim yapılması istediğini ileri sürdü. CHP Genel Merkezi’nin de gelen istekler doğrultusunda özellikle Kocaeli, Artvin, Hatay, Tunceli ve Gaziantep başta olmak üzere 7-8 ilde eğilim yoklaması yapabileceği öne sürüldü.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...