Sözcü Plus Giriş

KPSS 2015 başvuru dönemi sürüyor! Son başvuru günü ne zaman?

4-5 TEmmuz'da yapılacak 2015 KPSS için KPSS başvuruları sürüyor. İşte KPSS başvuru süresinin bitiş tarihi, başvuru kılavuzu ve başvuru merkezleri...

Güncellenme: 10:16, 13/05/2015
KPSS 2015 başvuru dönemi sürüyor! Son başvuru günü ne zaman?

6 Mayısta başlayan KPSS 2015 başvuru dönemi sürüyor. Bu sene A Grubu ve Öğretmenlik kadroları için 2015 Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) 4-5 Temmuz tarihlerinde gerçekleşetirilecek. Başvurular da 6 Mqayıs’tya başladı. KPSS başvuruları 21 Mayıs tarihine kadar sürecek. Peki başurular nasıl yapılacak?

ÖSYM’nin yayımladığı KPSS başvuru kılavuzu içinde başvuru işlemleri,, sınavların değerlendirilmesi ve yerleştirme ile ilgili detaylar bulunuyor. ÖSYM ayrıca aday başvuru formu ve başvuru merkezlerini de yayımladı. İşte ÖSYM’nin KPSS 2015 duyurusu…

“2015 Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) A Grubu ve Öğretmenlik, 2015 Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi (ÖABT): Başvurular

2015 Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS), A Grubu ve Öğretmenlik kadroları için 4-5 Temmuz 2015 tarihlerinde; Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi (ÖABT), 12 Temmuz 2015 tarihinde yapılacaktır.

2015-KPSS sonuçları B Grubu Kadrolar için kullanılmayacaktır. Bu nedenle 2015-KPSS'ye sadece A Grubu ve Öğretmenlik Kadrolarına atanmak isteyen lisans mezunları ile bir lisans programından mezun olabilecek durumda olan adaylar gireceklerdir.

Sınava başvuru işlemleri, 6 Mayıs 2015 başlayacak, 21 Mayıs 2015 tarihinde sona erecektir. Başvurular, başvuru merkezlerince yürütülecektir. Başvuru merkezleri ÖSYM’nin http://www.osym.gov.tr internet adresinde yayımlanacaktır. Sınava katılmak isteyen adaylar, Kılavuz ile Aday Başvuru Formuna, başvurma süresi içinde ÖSYM’nin http://www.osym.gov.tr  internet adresinden ulaşacaklardır. Kılavuzda başvurma, sınav, değerlendirme ve yerleştirme ile ilgili ayrıntılı bilgiler yer almaktadır. Sınava başvuracak adayların bu kılavuzu dikkatle incelemeleri gerekmektedir.

Yurtdışındaki yükseköğretim kurumlarından alınmış diplomaların denklik işlemlerinde uyulacak usul ve esasları belirleyen 6 Kasım 2010 tarih ve 27751 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan “Yurtdışı Yükseköğretim Diplomaları Denklik Yönetmeliği” ile Yükseköğretim Genel Kurulunun 01.03.2013 tarihli kararı uyarınca, yurt dışında alınan diplomaların denkliğinin kabul edilebilmesi için Yükseköğretim Kurulu Başkanlığına Öğretmenlik Meslek Bilgisi alanında başvuran adaylardan, Yükseköğretim Kurulu Başkanlığınca haklarında sınava girme kararı alınanların KPSS Eğitim Bilimleri Sınavına girmeleri gerekmektedir. Bu durumdaki adayların da 2015-KPSS'ye kılavuzdaki kurallara uygun olarak başvuru yapmaları gerekmektedir.

Adaylara ve kamuoyuna duyurulur.”