Sözcü Plus Giriş

Kuşadası’nda elektrik kesintisi

Kuşadası'nda turistik tesislerde elektrik sıkıntısı.

Güncellenme: 16:50, 19/05/2015
Kuşadası’nda elektrik kesintisi

AYDIN’ın Kuşadası İlçesi’nde turistik tesislerin bulunduğu bölgedeki enerji nakil hattındaki yenileme çalışmaları turizmciler ile turistleri isyan ettirdi. Her gün 09.00-18.00 saatleri arasında uygulanan elektrik kesintisi ile 5 yıldızlı tesislerde kalan turistler zor durumda kaldı. Jeneratörler devreye sokulurken, klima ve bazı elektrikle çalışan sistemler devre dışı bırakılınca otel çalışanları ile turistler arasında tartışmalar oldu.

Pygale Otel, Kuştur Tatil Köyü, Tusan Otel, Pine Bay Hotel ile Adaland Su Parkı’nın bulunduğu bölgeye enerji sağlayan hattın kış aylarında değiştirilmemesine tepki gösteren turizmciler elektrik dağıtım şirketi AYDEM’in turizme zarar verdiğini öne sürdü. Turistlerin tepkilerinin yanında birçok elektronik aletin gidip, gelen elektrikler yüzünden bozulduğunu söyleyen turizmciler, zararlarının tazmini konusunda girişimde bulunduklarına söyledi. Pygale Otel Genel Müdürü Ufuk Söylemez, tatile gelen turistin mazeret kabul etmediğini belirterek, şöyle dedi:

“Geçtiğimiz hafta içerisinde çalışmalar başladı. Hafta sonu hariç her gün saat 09.00-18.00 saatleri arasında elektrikler kesiliyor. Hafta sonuna kadar bu kesintilerin süreceği açıklandı. Bu çalışma turizm için büyük bir kayıp. Daha önce bu çalışma yapılabilirdi. Sezona girdiğimiz, özellikle sessizlik tercih eden turistlerin geldiği bir dönemde otellerde jeneratörler çalıştırılıyor. Konuklarımız sesten şikayetçi oluyor. ‘Tatile, kafamı dinlemeye geldim. Senin elektrik kesintinden bana ne’ diyor. Elektriklerin devamlı gidip gelmesi nedeniyle elektronik aletlerimiz de zarar görüyor. AYDEM neden kış ayları boyunca bunu çalışmayı yapmadı anlamış değiliz.”

İsminin açıklanmasını istemeyen bir AYDEM yetkilisi ise, bölgedeki enerji nakil hatlarının yenilendiğini belirtip, “Bazı yerlerde direkler üç metre ileriye alındı. Bu direkleri değiştirmek zorundayız. Bu değişiklik ile önümüzdeki süreçte meydana gelecek arızalar yerel kesinti ile giderilebilecek. Şimdiye kadar tüm bölgenin elektrikleri kesiliyordu artık lokal kesinti yapılabilecek” dedi.