Sözcü Plus Giriş

Londra’dan Erdoğan’a ODTÜ cevabı

Londra merkezli uluslararası yükseköğretim derecelendirme kuruluşu QS, 6 temel bilim ve 36 özel alanda, dünyanın en iyi Üniversitelerini belirledi.

Güncellenme: 14:55, 01/05/2015
Londra’dan Erdoğan’a ODTÜ cevabı

Deniz AYHAN/ANKARA

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın Başbakanlığı döneminde ”Siz nasıl bir üniversitesiniz. Sizin yetiştirdiğimiz öğrenciler bunlarsa Türkiye batmıştır” diyerek ateş püskürdüğü Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ), uluslararası başarılarına bir yenisini daha ekledi.

Londra merkezli uluslararası yükseköğretim derecelendirme kuruluşu QS, 6 temel bilim ve 36 özel alanda, dünyanın en iyi Üniversitelerini belirledi. Türk üniversiteleri arasında en iyi dereceyi ODTÜ yaptı. ODTÜ, ‘'Havacılık, makine, imalat ve inşaat mühendisliği'' dallarında en iyi üniversiteler arasında yer aldı. Tüm sıralamalarda da Türkiye'den adını en çok duyuran üniversite oldu.

ATEŞ PÜSKÜRDÜ…

2012 yılında Göktürk-2 uydusunun uzaya gönderilmesi töreni sırasında ODTÜ Kampüsüne giden dönemin Başbakanı Erdoğan, öğrenciler ve bazı öğretim üyelerince protesto edilmişti.

Erdoğan protestoya kızarak, ”Siz nasıl bir üniversitesiniz. Sizin yetiştirdiğimiz öğrenciler bunlarsa Türkiye batmıştır. ODTÜ'de öğretim görevlileri de protesto için derse girmiyormuş. Girseniz ne olur, girmeseniz ne olur. Zaten sizin öğrettikleriniz anca bunlar gibi olur” demişti.