Sözcü Plus Giriş

Mahkeme dosya sorgulama ile yargıtay dosya takip işlemleri

Mahkeme dosya sorgulama işlemlerinin nasıl yapıldığını, haberdeki Yargıtay dosya sorgulama adımlarını takip ederek sizler de öğrenebilirsiniz.

Güncellenme: 13:45, 26/11/2015
Mahkeme dosya sorgulama ile yargıtay dosya takip işlemleri

Mahkeme dosya sorgulama konusunda işlem yapmak isteyen kişilerin e devlet aracılığı ile sunulan mahkeme dosya sorgulama hizmetinden yararlanması gerekmektedir. Hizmet üzerinden yapılacak olan sorgulama sonrasında kişilerin mahkemeler ile ilgili tüm detayları ekranda görüntülenecektir. Mahkeme dosya sorgulama işlemleri için e devlet üyelik girişinin yapılması zorunludur. Bu nedenle kişilerin mutlaka üyelik girişi yapması ve ardından mahkeme dosya sorgulama işlemlerine geçiş yapması gerekmektedir.

Aksi halde mahkeme dosya sorgulama yapılması mümkün olmayacaktır. Kişilerin kendi adları üzerinden herhangi bir mahkeme olup olmadığını öğrenmek ya da mahkeme takibi yapmak için mutlaka mahkeme dosya sorgulama için kendi üyelik bilgilerini kullanarak e devlet girişi yapmak zorundadır. Başka bir üyelik üzerinden mahkeme dosya sorgulama ile kendi mahkeme bilgilerini kişilerin görmesi mümkün değildir.
Mahkeme dosya sorgulama işlemleri dışında adli durumlar ile ilgili bilgi alınabilecek uygulamalar da bulunmaktadır. Bu uygulamalar arasında Yargıtay dosya sorgulama ve adli sicil kaydı sorgulama bulunmaktadır. Belirtilen uygulamalardan da yararlanabilecek olan kişiler, kolay bir şekilde işlem yaparak bilgi sağlayabilmektedir. Yargıtay dosya sorgulama işlemlerinde kişilerin Yargıtay resmi internet sitesini kullanması gerekirken, adli sicil kaydı sorgulama işlemlerinde kişilerin e devleti kullanması gerekecektir.

Yargıtay Dosya Sorgulama
Yargıtay dosya sorgulama işlemlerinde kişilerin Yargıtay dosya numarasını bilmesi gerekmektedir. Yargıtay üzerinden yapılacak olan bu işlemler ile birlikte herhangi bir sorun yaşamadan dosyalar erişim sağlanarak bilgi alınabilmektedir. Bu açıdan kişilerin sorgulama formunu istenilen şekilde doldurarak bu konudaki sonuçlara ulaşabilmektedir.

Adli Sicil Kaydı Sorgulama İşlemleri
Adli sicil kaydı sorgulama işlemleri için e devlet aracılığı ile sunulan hizmetten yararlanılabilir. Hizmet aracılığı ile belgenin nereye verileceği gibi detayların girilmesi ile birlikte adli sicil kaydı oluşturulacaktır. Böylece sistem üzerinden alınacak belge ile kolay bir şekilde gerekli yerlere belge temin edilebilir.

Yayınlanma Tarihi:08:35,