Sözcü Plus Giriş

Mahkemeden çok tartışılacak “Shakira-Rihanna” kararı!

Mahkemenin bu kararı çok tartışılır...Mahkeme Kolombiyalı Marco'yu “Ahlak Bekçimiz” ilan etti.

Güncellenme: 22:02, 10/05/2015
Mahkemeden çok tartışılacak “Shakira-Rihanna” kararı!

Ali Ekber ERTÜRK

RTÜK, Dream TV'de yayınlanan Rihanna ve Shakira'nın düet yaptığı ünlü “Can't Remember To Forget You” adlı klibine, “çocukların ve gençlerin fiziksel ve ruhsal gelişimine aykırı” diyerek ceza kesti. Dream Kanal, kararı yargıya taşıdı.

Davayı gören Ankara 15. İdare Mahkemesi, çok tartışılacak bir kararla, cezayı yerinde buldu. Mahkeme kararını, Marco Fidel Ramirez adlı Kolombiyalı birinin, kendi ülkesinde Shakira hakkında yaptığı “gençlerin ahlakını bozuyor” şeklindeki yoruma dayandırdı.

OLAY KLİP: Dream TV', 13 Şubat 20124'te Rihanna ve Shakira'nın düet yaptığı ünlü “Can't Remember To Forget You” adlı klibini yayınladı. RTÜK, “çocukların ve gençlerin fiziksel ve ruhsal gelişimine aykırı” diyerek klibe ceza vermişti. Dream TV'nin bağlı olduğu Süper Kanal, cezanın iptali istemiyle kararı mahkemeye taşıdı. Ankara 15. İdare Mahkemesi de, Süper Kanal'ın davasını reddetti ve RTÜK'ün cezasını “yerinde” buldu. Mahkemenin kararında ise, tartışma yaratacak ifadeler yeraldı.

İşte, o ifadelerden bazıları:

RAMİREZ DER Kİ: Klipte yeralan görüntülerde, 2 kadın sanatçının aynı yatağın içerisinde, vücutlarının yarısı açık biçimde son derece açık saçık giysilerle ve ritmik hareketlerle özel bir yakınlık sergilediği, ayrıca dava konusu klibe ilişkin basında çıkan bir haberde ‘Bogota'da bir meclis üyesi, Shakira'nın Kolombiya ve Latin Amerika gençliğinin ahlaki karakterini yaraladığını söyleyerek, Rihanna ile çektiği klibin, lezbiyenliği teşvik edici olduğunu söyledi. Twitter'da bir hesap açarak kampanya başlatan Marco Fidel Ramirez adlı meclis üyesi, Shakira ve Rihanna'nın erotik görüntülerinin çocuklar için sakıncalı olduğunun altını çizdi' şeklinde değerlendirmelere yer verildiği görülmektedir.

EROTİK DANS, AHLAKİ DEĞİL: Bu durumda, söz konusu klipte sergilenen erotik dans ve hareketlerin eşcinselliği de çağrıştıran ve özellikle çocuk ve gençler açısından rol model oluşturabilecek türden görüntüler olduğu, çocuk ve genç izleyici kitlesinin ekran karşısında bulunabileceği korumalı saat dilimleri arasında yayınlandığı görülmekte, RTÜK Kanunu'na aykırı yayın yaptığı tespit edilen davacı yayın kuruluş hakkında tesis edilen dava konusu işlemde hukuka ve mevzuata aykırılık görülmemiştir.

Yayınlanma Tarihi:14:46,