Sözcü Plus Giriş

Maksat açılış olsun!

Erdoğan ve Davutoğlu’nun katıldığı törenle hizmete giren Ordu-Giresun Havalimanı’nda uçuşlar aksarken, pist yanındaki çalışmalar da dikkat çekti.

Güncellenme: 11:09, 28/05/2015
Maksat açılış olsun!

Ordu'nun Gülyalı ilçesinde deniz üzerine yapılan inşa edilen Ordu-Giresun Havalimanı'nda dün ve önceki gün sis nedeniyle uçak seferleri yapılamadı. Zira havalimanına Aletli Yaklaşma Sistemi (ILS) henüz kurulmadığı için uçaklar VOR (VHF Omni-directional Radio Range) sistemiyle iniş yapmaya çalışıyor.

Uçağın yer istasyonuna göre hangi manyetik radyal üzerinde olduğunu gösteren ve mesafe bilgisinin verilmediği VOR sisteminin kullanıldığı havalimanına 25 Mayıs'taki 7137 sefer sayılı Anadolujet uçağı yoğun sis nedeniyle iniş yapamadı. Dünkü Türk Hava Yolları'nın TK2852 sefer sayılı uçağı ise hava şartları normal olmasına rağmen Ordu'ya inemeyerek Samsun'a yönlendirildi.

Pist yanında çalışmalar sürüyor

Öte yandan açılışı seçim öncesine yetiştirilen havalimanında otopark, çevre düzenlemesi, kafeterya ve diğer inşaat çalışmaları da devam ediyor. Uçakların piste iniş ve kalkış yaptığı sırada pist çevresinde iş makinelerinin ve denize dolgu amacıyla taş taşıyan kamyonların çalışmaları da dikkat çekti.