Sözcü Plus Giriş

Ali Ekber ERTÜRK/ANKARA

Gaziantep Belediyesi tarafından temizletilen heykelin “Matkap fırçasıyla” silindiği, bu nedenle de tahrip edildiği bildirildi. Gaziantep Mimarlar Odası bir dilekçe ile Koruma Kurulu'na şikayette bulundu. 2014 yılında tescil edilip koruma altına alınan ünlü Atatürk heykeli 1967'de Prof. Nusret Sunan tarafında yapılmıştı.

Mimarlar Odası Başkanı B. Sıtkı Severoğlu'nun, Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Bölge Müdürlüğü'ne yaptığı şikayet başvurusu şöyle:

“Atatürk anıtındaki heykelin patinaları yer yer bilinçsiz bir biçimde ve geriye dönüşü mümkün olmayan bir şekilde, muhtemelen matkap fırçası ile temizlendiği tespit edilmiştir. Heykel yüzeyindeki derinlerdeki patina izleri yerlerinde kalıp yüzeydekiler bozulmuş, Atatürk heykelinin ifadesi ve üzerinde olduğu atın detayları zarar görmüştür. Patina bronz heykeller üzerinde koruyucu bir tabaka oluşturur, detaylar bu tabaka yapılırken desteklenir, bu yüzeylerin patinasının silinmesi tamamen yanlıştır, temizliği ise ancak izin alınarak uzmanlar tarafından yapılabilir. Yaptığımız araştırmalara göre Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanlığı, Kent Estetik Kurulu'nca bu işlemin yapılmış olduğu öğrenilmiştir. Bu birimin bu işleri yaparken kurulunuz uzmanlarından görüş alınıp alınmadığının bildirilmesini, kurumunuzdan izin alınıp alınmadığının odamıza bildirilmesini gereği için bilgilerinize arz ederiz.”

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more