Meclis yeni döneme hazırlanıyor

TBMM’de 7 Haziran’da yapılacak seçimlerde milletvekili seçilecekler için kayıt masaları kuruldu.

Meclis yeni döneme hazırlanıyor

Fotoğraf: Zekeriya ALBAYRAK

TBMM'de milletvekillerinin kayıt işlemleri için hazırlıklar sürüyor. TBMM'de kayıt işlemleri için kulisin ana girişine masalar yerleştirildi.

7 Haziran'da yapılacak seçimin ardından seçilen milletvekilleri ilk olarak mazbatalarını alacak. Milletvekilleri mazbatalarını aldıktan sonra TBMM'de kayıt yaptıracak. Vekiller kayıt masalarında kayıt işlemlerini tamamlayacak. Kayıt işlemlerine 9 Haziran Salı günü itibarıyla başlanması planlanıyor.

-ODALAR İÇİN KURA ÇEKİLECEK-
Yemin töreninden önce TBMM'de milletvekillerinin yeni dönemde kullanacakları odaları da belirlenecek. Milletvekilleri odaları için kura çekecek.
Meclis Genel Kurulu 7 Haziran 2015 Pazar günü yapılacak olan Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin 25’inci Dönem milletvekili genel seçimine ilişkin kesin sonuçların Yüksek Seçim Kurulunca Türkiye radyo ve televizyonlarından ilanını takip eden 5’inci gün saat 15.00’te en yaşlı milletvekilinin başkanlığında toplanacak. Bu birleşimde, önce milletvekillerinin andiçme töreni yapılacak.

-EN YAŞLI MİLLETVEKİLİ YÖNETECEK-
Yasama döneminin birinci birleşiminin ilk oturumundan başlayarak Başkan seçilinceye kadar, en yaşlı milletvekili, Geçici Başkanlık görevini yapacak. İkinci derecede en yaşlı üye, Başkanvekilliği görevini yerine getirecek. En genç altı milletvekili de geçici olarak kâtip üyelik yapacak.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...