Meclis’te vekillik kayıtları sürüyor

Meclis’te, 25 Dönem milletvekillerinin kayıt işlemleri sürüyor.

Meclis’te vekillik kayıtları sürüyor

Mazbatalarını alan 25. Dönem milletvekillerinin kayıt işlemleri bugün de devam etti.

Kaydını yaptırmak üzere Meclis’e gelen CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, yeni hükümetin kiminle kurulacağına ilişkin soruları yanıtladı.

CHP’nin Başbakanlık teklifine MHP’nin verdiği cevabın hatırlatılması üzerine Gürsel Tekin, Parlamento’da tek başına bir iktidarın çıkmadığını söyledi. Tekin, CHP’nin kimseyi ötekileştirmeden, birbirine vurdurmadan, bütün bu olup bitenlerle ilgili, bütün bu yangını söndürebilmek için toplumun kabul görebileceği 14 madde dahil çeşitli teklifleri olduğunu ifade etti.

“Adımız hıdır, tekliflerimiz budur” diyen Tekin, her siyasi partinin kendi düşüncesi olabileceğini ama CHP’nin olduğu yerde durduğunu dile getirdi. Bütün Türkiye’nin kabul görebileceği 14 maddenin CHP’nin vazgeçilmezleri olduğunu bir kez daha hatırlatan Tekin şöyle devam etti:

AKP-MHP koalisyon da elbette bunlar olabilir, mümkündür. Parlamentoda çeşitli siyasi partiler bir araya gelebilir, bir koalisyon çıkacaktır. Türkiye hükümetsiz kalacak değildir. Daha çok erken. Görevlendirmeler daha olmadı. Başbakan adayı önce hangi siyasi partiye gidecek, nasıl bir süreç başlatacak… Biraz acele etmeyin. Ankara’da tabii ki bizim de duyduğumuz çeşitli görüşmeler, temaslar devam edecektir. Bunlar olabilir.”
Meclis Başkanlığı seçimiyle ilgili ise Tekin, bunun koalisyondan kopuk tutulamayacağını ifade etti. Meclis Başkanlığı sürecinin koalisyonun bir parçası olarak devam edeceğini anlatan Tekin, “İzleyeceğiz, göreceğiz. CHP’nin elbette adayları konusunda somutlaştıracak ama sürecin de nasıl işleyeceğin hep beraber göreceğiz” şeklinde konuştu.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin “koltuk tedarikçisi” açıklamasıyla ilgili bir soruya Tekin, polemiklere girmek istemediğini söyledi. Bahçeli’nin muhatabının CHP Lideri Kılıçdaroğlu’nun olduğunu dile getiren Tekin, şöyle devam etti:

“Bahçeli de bütün Türkiye’de bilmeliki sadece Genel Başkanımız değil CHP’nin fıtratında koltuk sevdası yoktur. Olsaydı 1 Mart tezkeresine evet derdi, koltuk sahibi olurdu. Olsaydı darbeler konusunda tavırsız kalırdı, koltuk sahibi olurdu. Bu cümleler CHP’ye söylenebilecek en son cümlelerdir. CHP ve Genel Başkanı içeride ve dışarıda yangının hangi boyutta olduğunu çok iyi bildiği için bu özverilerde bulunuyor. Elbette takdir Bahçeli’nindir ve takdir milletindir.”
Kayıt yaptıranlar arasında HDP Şanlıurfa Milletvekili Osman Baydemir de vardı. Kayıtlar devam ediyor.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...