Sözcü Plus Giriş

Debisinin yükselmesiyle Kent Ormanı civarından kendisine çıkış yolu bulan nehir, ormanda yayılıyor.

Karaağaç Mahallesi’ne giden Lozan Caddesi’ne yaklaşan nehir suları, debinin biraz daha artması durumunda caddenin üzerinden akmaya başlayacak.

Geçen ay meydana gelen taşkında, caddeden akan suların yolda yarıklar açması nedeniyle Karaağaç Mahallesi’ne ulaşım sağlanamamıştı.

Son ölçümlere göre Meriç Nehri’nin debisi 1373 metreküp/saniye seviyelerinde akıyor. Debinin 1400 metreküp/saniye seviyelerinde Lozan Caddesi üzerinden Karaağaç ovalarına doğru ilerlemesi bekleniyor.

Tunca Nehri ile taşkın nedeniyle 1 kilometre erken birleşen Meriç Nehri, Bosnaköy köyü civarında da tarım arazilerine yayılıyor.

DSİ 11. Bölge Müdürü Adil Sabancı, yaptığı açıklamada, debinin Bulgaristan’daki kar erimeleri nedeniyle yükselişe geçtiğini, gece saatlerinde yükselişin durağan hale gelmesini beklediklerini ifade etti.
Tarihi köprülerin girişi su dolu

Tunca Nehri ise Sarayiçi Adası ve çevresinde yayılmış durumda. Tunca’nın su seviyesinin yükselmesi sonucu Kanuni, Fatih, Yalnızgöz ve Saraçhane köprüleri trafiğe hala kapalı.

Adalet Kasrı, Tavuk Ormanı, Tarihi Kırkpınar Er Meydanı, Balkan Şehitliği ve Edirne Sarayı kalıntıları da kısmen su altında.

Tunca ve Meriç köprülerinin girişine su dolması nedeniyle sürücüler buralardan geçerken zorlanıyor.