Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı kimdir?

Erdem Başçı, başta Cumhurbaşkanı olmak üzere birçok kişi tarafından faizleri indirmesi için eleştiri yağmuruna tutuldu. Peki Erdem Başçı kimdir?

Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı kimdir?

Erdem Başçı, Cumhurbaşkanı ile faiz konusunda anlaşamadığı için sürekli gündemde. Erdem Başçı faizleri yeteri kadar indirmediği için sürekli eleştiriler alıyor. Faizleri yeteri kadar düşürmediği gerekçesiyle Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın neredeyse her gün eleştirdiği Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı kimdir?

ERDEM BAŞÇI KİMDİR?

Erdem Başçı, 1966’da Ankara doğmuş ekonomist, bürokrattır. TED Ankara Koleji’nde 1983 yılında, ODTÜ Elektrik ve Elektronik Mühendisliği bölümünden 1987 yılında mezun olan Erdem Başçı, Bilkent Üniversitesi’nde İşletme Yüksek Lisans Programı’nı 1989 yılında bitirmiştir. Bilkent Üniversitesi’nden İktisat dalında (1990) ile ABD’deki Johns Hopkins Üniversitesi'nden İktisat dalında (1993) Yüksek Lisans derecelerini aldıktan sonra, Bilkent Üniversitesi’nden İktisat Doktoru (1995) unvanını almıştır. Erdem Başçı, 1995 – 2003 yılları arasında Bilkent Üniversitesi İktisat Bölümünde öğretim üyesi olarak çalışmıştır.

1999 yılında Doçent unvanını alan Erdem Başçı, araştırma yaptığı ve ders verdiği konular; Para İktisadı, Finansal İktisat, Makro İktisat Kuramı ve Matematiksel İktisat’tır. İngiltere’deki York Üniversitesi’nde 1999 yılında misafir öğretim üyesi olarak dersler vermiş ve uluslararası kongrelerde çok sayıda tebliğ sunmuştur.

9 Ekim 2003 tarihinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkan Yardımcılığına atanan Erdem Başçı, 10 Ekim 2008 tarihinde aynı göreve yeniden atanmıştır. 2006 tarihinde Cumhurbaşkanlığı tarafından Merkez Bankası Başkanlığına atama kararnamesi veto edildiği öne sürülmüş, 14 Nisan 2011 tarihi itibariyle Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) başkanlığına atanmıştır.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...