Sözcü Plus Giriş

BALIKESİR’in Bandırma İlçesi'nde bulunan Çalışkanlar Mahallesi Muhtarı, bölgede bulunan mezarlığın temizlenip düzenlenmesi için Bandırma Belediyesi’nden yardım istedi.

Belediyenin görevlendirdiği iki iş makinesinin mezarlıkta çalışması, mahalle sakinlerinin tepkisine neden oldu. İş makinesini çalıştırmayan ve muhtara da tepki gösteren vatandaşlar, mezarlıklıkların tahrip edildiğin belirterek şikayetçi oldu.

Çalışkanlar Mahallesi Muhtarı Osman Kuşçu köylerinde bulunan mezarlığın temizlenip yeniden düzenlenmesi için Bandırma Belediyesi’ne müracaat etti. Belediye, köy mezarlığına dozer ve kepçe gönderdi. Görevlendirilen 2 iş makinesinin, mezarlığa zarar verdiğini öne süren mahalle sakinleri, tepki gösterdiler. Yaşanan gerginlik sonucu iş makineleri mezarlıktan çıkarılırken, Çalışkanlar Mahallesi’nde oturan, Tuncay İpek, “Yarım asırlık mezarda atalarımız, dedelerimiz yatıyor. Böyle bir yerin temizliği dozerle, iş makineleriyle mi olur. Mezarlık, kazma, kürek ve çapayla, orakla düzenlenip temizlenir. Ayrıca böyle bir çalışmanın yapılacağı bizlere duyuralmadı. Burada çalışmanın yapılacağını bilseydik, gerekirse biz mezarlarımızı düzenler ve temizlerdik. Bu olaya sessiz kalmamız mümkün değildi” dedi.

Temizlik için gerekli duyuruyu yaptığını söyleyen Muhtar Osman Kuşçu’nun, “O mezarda senin annen, baban ve atan olsa aynı işi yaparmıydın ?” şeklindeki soruya verdiği “Ben doğru yaptığıma inanıyorum. 150 yıllık mezar bile olsa düzler üstünden geçerim” yanıtı ortamı daha da gerdi.

Yapılan çalışmaya destek verdiğini söyleyen komşu mahalle olan Ayyıldız Mahallesi Muhtarı Hayri Işık ile de tartışan Çalışkanlar Mahallesi sakinlerinden Lütfü Tozlu, Nedim Körpe ve Tuncay İpek, ilçe emniyet müdürlüğüne giderek mezarlarını tahrip ettiğini öne sürdükleri Muhtar Osman Kuşcu ve belediye görevlilerinden şikayetçi oldular.

Bandırma Belediye Başkan Yardımcısı İsmail Ay, “Muhtar Osman Kuşcu’nun talebi üzerine görevlendirme yaptık. İddia edildiği gibiyse mezarların tahrip edilmesi yanlış bir olay” dedi.

DHA