Sözcü Plus Giriş

Restorasyon rezaletlerine bir yenisi eklendi. Vakıflar Genel Müdürlüğü, İstanbul'un önemli tarihi yapılarından Beşiktaş'taki Sinan Paşa Camii'nin yanına cumbalı bir mahfil ekledi.

Geçtiğimiz yıl ilk kez gündeme gelen ve tartışmalara neden olan mahfil, caminin Kaptan-ı Derya Sinan Paşa tarafından 1555'te Mimar Sinan'a yaptırılan asıl halinde yer almıyor. ‘Hünkar Mahfili'nin (Osmanlı padişahlarının ibadetleri için yapılan yapı bölümü) 19. yüzyılda camiye eklendiğini ifade eden Mimarlık Tarihi Uzmanı Prof. Dr. Uğur Tanyeli, “Mimar Sinan yapısını bozduğu gerekçesiyle 1940'larda yok edilmiş bir binayı eski fotoğraflarına bakarak yeniden inşa ettiler. Caminin orijinal halinde bir mahfil yoktu. Yıktırılmasaydı tabii ki o mahfili de korumak gerekirdi. Ama, yıkılmış ve tarihsel açıdan da kaybı çok hayati önemde olmayan bir ek binayı ve sadece eski fotoğraflara bakıp inşa etmek doğru değildir. Mahfil, Sinan yapısına hoyrat bir müdahaledir” diye konuştu.

‘OSMANLI’DA ÖRNEĞİ YOK'

Milliyet gazetesinden Mert İnan’ın haberine göre, 2.5 milyon liraya mal olan Hünkar Mahfili'nin Beşiktaş Müftüğü'ne tahsis edilmesi planlanıyor. Vakıflar İstanbul 1. Bölge Müdürlüğü tarafından 2011'de restore ettirilerek geçtiğimiz yıl hizmete açılan yapıyı ‘gülünç’ olarak nitelendiren Prof. Afife Batur, “Projeyi yapan her kimse ne Sinan'ı, ne de Osmanlı mimarlık geleneğini biliyor! Ortaya uydurma bir yapı çıkmış. Hünkar Mahfilleri'nin cumbası olmaz. Yeniden ihya neye göre yapıldı o da belli değil. Projenin eski belgesi var mıydı? Bizim mesleki bilgimiz Sinan Paşa Cami'nin yanında öyle bir mahfil olmadığı yönünde. Mahfil Sinan yapısına uyumlu görünmüyor. Ne yazık ki projenin şuan ki görünümü çok uygunsuz bir konum ve detaylar içeriyor. Osmanlı dönemine baktığımızda herhangi bir yapıya böyle bir ekleme yapıldığını görmedik” dedi.