Sözcü Plus Giriş

Veli TOPRAK/ ANKARA

Manisa'nın Demirci ilçesinde şehit annesi bağ evine su bağlatmak isteyince bahaneler ileri sürülerek talebi kabul edilmedi. Anne Emine Tüfenkçi “Dinden-imandan bahsedenler şehit annesine abdest almak için bile su vermiyor” diye tepki gösterdi.

İhsan Tüfenkçi yıllar önce Mardin'de şehit düştü. Anne Emine Tüfenkçi (74), ilçeye yakın bağ evi yaptırdı. Elektrik aboneliği için başvuruda bulununca da ev ruhsatsız olmasına rağmen 2004 yılından önce yapıldığı göz önüne alınarak aboneliği onaylandı. Ancak Belediye su aboneliğini yapmadı.

BBP İLÇE BAŞKANI

BBP Demirci ilçe Başkanı olan şehidin kardeşi İrfan Tüfenkçi, SÖZCÜ'ye konuştu.Tüfenkçi, “Ben daha önce Alperen ocakları ilçe başkanlığı yaptım, 5 yıldır da BBP ilçe başkanıyım. Muhalif davranıyoruz diye bize bunlar yapılıyor. Bu ülkede hukuk gukuk olmuş.” dedi.

Tüfenkçi, su bağlamayan AKP'li Belediye Başkanı Selami Selçuk hakkında şikayetçi oldu. İçişleri Bakanlığı ise şikayeti işleme koymadı. Gerekçe olarak ise bağ evinin 2004'ten ‘sonra' yapılmasını gösterildi. Ancak Gediz Edaş İşletmesi, elektrik aboneliği sırasında bağ evinin 2004'ten önce yapıldığını tespit etti.

Şehit annesi Emine Tüfenkçi de AKP'li belediyeye sitem etti ve ”Belediye Başkanı oğlum için ‘problemli, şehitliği kullanıyor' dedi. Ben sakat çocuğumla, eşim olmadığı halde yalnız kalmama rağmen vatan görevi diye oğlumu gitmemesi gerekirken askere gönderdim. Onların çocukları paralı askerlik yapıyor. Din imandan bahsedenler şehit annesine abdest almak için bile su vermiyor'' dedi.

YANDAKİ AHIRDA VAR

Bağ evinin olduğu bölgede 30 civarında ruhsatsız yer var. Bunların bir bölümüne su bağlandı. Şehit annesinin bağ evinin yanı başındaki ahırın olduğu yere de su bağlanmış durumda. Kardeş İrfan Tüfenkçi, TSK ve şehit derneklerine yardımcı olunması için başvurduğunu da belirterek, “Genelkurmay'ı aradığımda ‘sizi yönlendirelim' dediler. Ben artık ‘bırakın yönlendirmeyin' dedim. Kimse bize yardımcı olmuyor, tüm kapılar kapanıyor. Bu ülkede aykırı düşünmek, bunlar gibi olmamak suç haline geldi” dedi.

“ŞİKAYETÇİ OLSAM CEZA YER!”

Öte yandan AKP'li Manisa Demirci Belediye Başkanı Selami Selçuk ise, ‘su bağlama' krizi konusunda SÖZCÜ'ye şunları söyledi:

“Bendeki önceki belediye başkanıyla da bu kişi kavgalıydı. Gelince aynı alışkanlığını devam ettirdi. Bağ evi olarak 10 bine yakın böyle yer var. Hangi birine su bağlayabiliriz. Artık yetki Büyükşehir Belediyesi'nde. Beni ilgilendirmiyor. Yanındaki evde sürekli ikamet edildiği için su bağlanmış. Bunlar ya pazardan pazara ya da yazları gidiyorlar. Habersiz su çektiklerini biliyorum. Şikayetçi olsam ceza yer! Şehitlik durumunu sonuna kadar kullanıyorlar, herkes biliyor. Merkezde iki ayrı su aboneliği var zaten Emine Tüfenkçi'nin.”