Sözcü Plus Giriş

Muhtarın isyanı: Süt Kalesi’nden süt değil kireçli su akıyor!

Binlerce kişinin akın ettiği Bursa Süt Kalesi'nin süt damlattığı ve her derde deva olduğu söylenirdi. Köyün muhtarı ise bu iddialara 'palavra' dedi.

10:35 -
Muhtarın isyanı: Süt Kalesi’nden süt değil kireçli su akıyor!

Bursa'nın karacabey ilçesine bağlı Uluabat Köyü Mahallesi'nde bulunan tarihi Ulubat Süt Kalesi'ndeki esrarengiz olay görenleri şaşkına çeviriyor. Süt Kalesi'ndeki taşlardan sadece cuma günleri ve üç aylarda akan sütü yüzüne sürenlerin hastalıklardan kurtulduğu, konuşamayan çocukların konuştuğu ileri sürülüyor. Köyün muhtarı ise binlerce kişinin akın etttiği Süt Kalesi’nin tamamen ‘palavra’ olduğunu söylüyor.

SÜT DEĞİL KİREÇLİ SU AKIYOR

Kalenin kalıntılarının arasından süt değil, yağmur nedeniyle kireçli su aktığını söyleyen Muhtar Şevket Aşnı, “Böyle bir olay yok. Bu sadece söylenti. Kaleden akan süt olsa, konuşma güçlüğü çekiyorum, bana faydası olurdu. Lütfen bu konu için köyümüze kimse gelmesin.” dedi.

İNSANLAR CUMA GÜNLERİ KÖYE AKIN EDİYOR
Karacabey’e 20 kilometre mesafede bulunan Uluabat Köyü’nde bulunan tarihi Süt Kalesi’nden, cuma günleri akan sütün, aralarında konuşma zorluğu çekenlerin de bulunduğu birçok hastalığa deva oluyor söylentisi, köye insanların akın etmesine neden oldu.

“ŞİFA OLSA, KONUŞMA GÜÇLÜĞÜ ÇEKTİĞİM İÇİN BANA OLURDU”
Köy muhtarı Şevket Aşnı, “Köyümüze oldukça fazla yağmur yağar. Her yağıştan sonra, Süt Kalesi’nin kalıntılarından kireçli su damlıyor. İnsanlar bunu, sağlığa faydalı süt olarak kabul ediyor. Bu söylenti kısa sürede yayıldı. Türkiye’nin dört bir tarafından köyümüze gelen kişiler, cuma günleri kalede sızıntı halinde akan kireçli suyu, süt niyetiyle bardağa koyup, şifa arıyorlar. Böyle bir olay yok. Olsa zaman zaman konuşma güçlüğü çektiğim için bu sütün bana faydası olurdu. Bu söylenti, köyümüzün karalanmasına neden oluyor.” dedi.

TAHLİLDEN VAZGEÇTİLER
Sağlık Müdürlüğü’nden bu konuda inceleme yapıp resmi açıklamada bulunmasını da istediklerini ifade eden Muhtar Şevket Aşnı, “Tahlil yapılması için bir bardak su istendi. Ancak zaman zaman damla şeklinde gelen su ile bir bardağı doldurmak zor olduğu için tahlilden vazgeçtik” diye konuştu.

Süt Kalesi’nin Roma döneminde lohusa bir kadının kucağında bebekle öldürüldükten sonra gömüldüğü kale olduğu ve taşlarından sadece cuma günleri süt aktığına inanılıyor.

 

Son güncelleme: android-time 16:10 08.12.2015
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more