Sözcü Plus Giriş

Nerede oy kullanacağım? YSK seçmen sorgulama uygulaması

Yüksek Seçim Kurulu tarafından hazırlanan seçmen sorgulama uygulaması sayesinde nerede oy kullanacağım gibi sorularınızın yanıtlarını bulabilirsiniz.

Güncellenme: 13:35, 26/11/2015
Nerede oy kullanacağım? YSK seçmen sorgulama uygulaması

1 Kasım'da yapılacak seçimlere az bir süre kala, seçimlerde oy kullanacak olan pek çok vatandaş için nerede oy kullanacağım sorusunun yanıtı bulunamamıştır. Muhtarlıklara gelen seçim kâğıtlarına ulaşamayan kişiler nerede oy kullanacağım yanıtı için online olarak sunulan hizmetlerden yararlanmalıdır. Nerede oy kullanacağım sorusunun yanıtı bulunması amacıyla Yüksek Seçim Kurulu tarafından online olarak seçmen sorgulama uygulaması oluşturulmuş ve ücretsiz olarak kullanıma sunulmuştur. Bu açıdan kişilerin yapacağı online seçmen sorgulama işlemleri ile birlikte 1 Kasım seçimlerinde nerede oy kullanılacağı öğrenilebilecektir.

Seçimler öncesinde kişilerin seçmen sorgulama sayfasına giriş yaparak nerede oy kullanacağını öğrenmesi oldukça önemlidir. Seçmen sorgulama işlemleri için kişilerin Nerede Oy Kullanacağım adı ile yayınlanan uygulama üzerinden işlem yapması gerekir. Uygulama aracılığı ile yapılacak işlemlerde ilk olarak nüfusa kayıtlı olunan il seçiminin yapılması ardından ise T.C. kimlik numarasının girilmesi gerekmektedir. Son olarak nüfusa kayıtlı olunan sıra no girilmesi ile birlikte kişiler kimlik bilgileri üzerinden oy verme bilgilerine ulaşabilecektir. Tüm aile bireyleri aynı yerde oy verecektir. Bu bakımdan aile için yapılacak sorgulama ile birlikte toplu olarak nerede oy kullanacağı öğrenilecek ve 1 Kasım gününde oy verme yerine gidilerek oy verme işlemleri tamamlanacaktır. Seçmen sorgulama ile bilgilerine ulaşamayan kişilerin bu tarihten itibaren yapabileceği herhangi bir işlem bulunmamaktadır. Bu tür durumlarda nüfus müdürlüğü ve adres kayıt sistemi üzerinden kişilerin sorgulama yaparak durumu hakkında bilgi alması gerekir.

Oy Vermeyenler Ne Olacak?

Oy verme konuda vatandaşlık görevini yerine getirmeyenler için ceza işlemleri uygulanmaktadır. Konuyla ilgili hazırlanan mevzuat uyarınca seçimlerde oy kullanmayan kişilere 22 TL para cezası verilmektedir. Bu cezayı almak istemeyen kişilerin seçimlerde oy kullanması gerekmektedir. Oy kullanma işlemleri çok kısa sürdüğü gibi aynı zamanda vatandaşlık görevidir ve bu nedenle tüm bireylerin seçmen sorgulama sayfası aracılığı ile ilk olarak sorgulama yaparak bilgi alması ardından da oy verme saatleri arasında ilgili salona girerek oylarını vermesi gerekmektedir.

Yayınlanma Tarihi:09:46,