O bölgeden Kılıçdaroğlu’na destek

Marmara Bölgesi milletvekilleri basın bildirisiyle CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na desteklerini açıkladılar.

O bölgeden Kılıçdaroğlu’na destek

CHP’nin Marmara Bölgesi milletvekilleri basın bildirisiyle CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na desteklerini açıkladılar.

O AÇIKLAMA ŞÖYLE:

“7 Haziran 2015 seçimlerinden sonra ortaya çıkan meclis tablosu AKP'nin tek başına iktidar olmasına imkân vermiyordu. Bir yandan yeni hükümet süreci yürürken diğer yandan Cumhuriyet Halk Partisi mahallelerden başlayarak kurultaya kadar gidecek olan kongre takvimini başlattı.

Sayın Cumhurbaşkanı’nın olağanüstü çabası ve muhalefet partilerinin bir araya gelmesini engelleyen tavırlar neticesinde 1 Kasım 2015 tarihinde yeniden genel seçimlere gidildi. Cumhuriyet tarihinde ilk kez ortaya çıkan böyle bir durum sonucunda Cumhuriyet Halk Partisi ilerlemekte olan kongre takvimini dondurdu ve enerjisini genel seçimlere yöneltti. Genel seçimlerden sonra takvim kaldığı yerden devam etmekte ve Ocak 2016'da olağan kurultayın yapılabileceği öngörülmekte. Çok yakın bir tarihte olağan kurultay gerçekleşecek olmasına rağmen partimizi olağanüstü kurultaya çağırma girişimlerini doğru bulmuyoruz.

Sayın Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu göreve seçildiğinden itibaren partimizi her açıdan yenileme çabası içerisinde olmuştur. Gençlerin ve kadınların siyasette daha fazla yer bulabilmesi, parti içi demokrasi kanallarının açılması, yıllardan beri ihmal edilen önseçim uygulaması hayata geçirilmiştir.

7 Haziran 2015 seçimleri sonrasında partimizin önerdiği politikalar halkımızın takdirini ve beğenisini kazanmıştır. Ne var ki, beklediğimiz oy oranını yakalamamız mümkün olmamıştır. Partimiz, seçimde ortaya çıkan sonucu tüm samimiyetiyle tartışacak; özeleştiri dahil, iktidara gelmek için tüm adımları atacaktır.

Bu metni imzalayan milletvekilleri olarak, Sayın Kemal Kılıçdaroğlu'nun önderliğinde Cumhuriyet Halk Partisi’nin önündeki engelleri aşacağına inanıyoruz. Bu nedenlerle olağan kurultayımızda Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nu destekliyoruz.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

İMZALAYAN MİLLETVEKİLLERİ:

Muharrem ERKEK Çanakkale
Bülent ÖZ Çanakkale

Erdin BİRCAN Edirne
Okan GAYTANCIOĞLU Edirne

Oğuz Kaan SALICI İstanbul
Onursal ADIGÜZEL İstanbul
Gamze AKKUŞ İLGEZDİ İstanbul
Engin ALTAY İstanbul
Dursun ÇİÇEK İstanbul
Selina DOĞAN İstanbul
Zeynel EMRE İstanbul
Didem ENGİN İstanbul
Mehmet Akif HAMZAÇEBİ İstanbul
İlhan KESİCİ İstanbul
Sibel ÖZDEMİR İstanbul
Bihlun TAMAYLIGİL İstanbul
Barış YARKADAŞ İstanbul
Gülay YEDEKÇİ İstanbul

Vecdi GÜNDOĞDU Kırklareli
Turabi KAYAN Kırklareli

Haydar AKAR Kocaeli
Fatma KAPLAN HÜRRİYET Kocaeli
Tahsin TARHAN Kocaeli

Emre KÖPRÜLÜ Tekirdağ