Sözcü Plus Giriş

SÖZCÜ / ANKARA

Balyoz davasından 16 yıl ceza alınca yurt dışına çıkan, ancak Yargıtay'ın bozma kararı sonrası yeniden yargılanıp beraat eden beraat eden Deniz Hakim Albay Tülay Delibaş, CHP'den Ankara milletvekili aday adayı oldu.

Delibaş, Balyoz davasında bulunan bir flash diskte adı geçtiği TSK Personel Kanunu'nda değişikliği içeren hazırlık çalışması yaptığı gerekçesiyle “Bakanlar kurulunu görevini yapamaz hale getirmeye teşvikten” 16 yıl hapis cezası almıştı. Bu cezanın ardından Delibaş yurt dışına çıktı. Suçlamaya gerekçe olan çalışmanın yapıldığı tarihte doğum izninde olduğu ortaya çıkan Delibaş hakkındaki karar Yargıtay tarafından bozuldu ve 13 ay sonra yerel mahkeme beraat verdi. Delibaş yurt dışına çıkmasa 13 ay boşyere hapiste yatacaktı.

Ergenekon davasında tutuklanan ve milletvekilliği adaylığı için görevinden istifa eden Teğmen Mehmet Ali Çelebi de CHP'nin Ankara aday adayları arasında bulunuyor. Çelebi 4.5 yıl tutuklu kalmış ve nikah şahitliğini de CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu yapmıştı. Emekli Albay Dursun Çiçek, Ergenekon ve Balyoz davalarından 5 yıl Silivri'de kalmıştı. Çiçek İstanbul 2. bölgeden CHP aday adayı oldu. Balyoz davasında yargılanan Emekli Albay Zafer Arısoy da beraatin ardından, CHP'den Isparta aday adaylığı için başvuruda bulundu.