Sözcü Plus Giriş

Antalya Sınav Koleji Anadolu Lisesi öğrencilerini, gözlem yapabilmek ve çalışmaları yerinde görebilmek için Cern’e götürüyor

Gözlem, insanın bütün dikkatini bir araya toplayarak bütün ayrıntıları inceden inceye gözetlemesini gerektirir. Beceri, sabır ve alışkanlık isteyen bir iştir. Gözlem yapan kimse, birçok gözlemden sonra ne gibi düzenlilikler çıktı.  Bunlar nelerdir diye kendi kendine sorar. Eğer bazen düzenliliklere rastlarsa bunları yeni gözlemlerinde de kontrol eder.

Düzenliliklerin araştırılması, gözlem ve anlatımın kaçınılmaz bir devamıdır. Gözlem sırasında toplanan bilgilerin kolaylıkla gözden geçirilmesi için kendi içinde sınıflandırılır. Fen bilgisi derslerinde sınıflandırma önemli bir rol oynar. Bilimsel bir gerçeği göstermek, bir yasayı doğrulamak, bir varsayımı kanıtlamak amacıyla yapılan işleme de deney denir. Antalya Sınav Koleji Anadolu Lisesi bunların hepsini yerinde görmek için Cern'e gidiyor.

Öğrencilerimiz, Fizik derslerinde öğrendiklerini doğal ortamda, görsel deneylerle geliştirmek amacıyla “CERN” laboratuvarlarında Atlas projesini yerinde izlemeye gidiyorlar. Öğrencilerin bu program içinde Paris’e geçip “Disneyland” ı ziyaret etmek de var.