Okul bekliyorlar

Van'ın Gürpınar İlçesi'ne 45, bağlı bulunduğu Oğuldamı Mahallesi'ne ise 19 km uzaklıkta bulunan 16 haneli Taşnacak Mezrası'ndaki çocuklar okul bekliyor.

Okul bekliyorlar

Van’ın Gürpınar İlçesi’ne 45, bağlı bulunduğu Oğuldamı Mahallesi’ne ise 19 kilometre uzaklıkta bulunan 16 haneli Taşnacak Mezrası’ndaki çocuklar okul bekliyor.

Taşnacak’ta oturan aileler, çocuklarını eğitim için ya Van merkezdeki ya da, Oğuldamı Mahallesi’ndeki yakınlarının yanına göndermek zorunda kalıyor. Oğuldamı Mahallesi Muhtarı Mehmet Şefik Alıcı, okul için yaptıkları başvurulara verilen yanıtlara göre bunun önümüzdeki yıl yerine getirileceğini söyledi.

Gürpınar İlçesi’ne 45 kilometre uzaklıkta bulunan Oğuldamı Mahallesi’nin 16 haneli Taşnacak Mezrası yıllardan bu yana okul sıkıntısı çekiyor. Mahalleye 19 kilometre uzaklıktaki mezrada oturan ailelerin büyük bölümü eğitim alabilmesi için çocuklarını Oğuldamı, Van veya Gürpınar’daki akrabaların yanına gönderiyor. Aileler ilkokula yeni başlayacak çocuklarının kendilerinden ayrı olunca büyük zorluk çektiklerini söyledi. Oğuldamı Köyü Muhtarı Mehmet Şefik Alıcı mezrada ilkokul çağında 16 çocuğun bulunduğunu, bunların da şu anda başka yerlerde okula gittiklerini söyledi. Mezraya okul yapılması için Milli Eğitim Müdürlüğü’ne başvurduklarını fakat bunun önümüzdeki yıl yerine getirileceğini, kendisinin ise çocuklarının eğitimi için kışın Van’a geldiğini söyledi.

Mezrada oturan 2 çocuk babası Yüksel Abut, eğitim alabilmesi için kızını Van’a gönderdiğini anlattı. Abut, 6 yaşındaki oğlunun da şeker hastası olduğunu ve günün her saatinde kontrol altında olduğunu belirterek, şöyle konuştu:

“Kızımı akrabaların yanına Van’a gönderdim. Orada okula gidiyor. Fakat oğlumda aniden şeker hastalığı çıktı. Ve günün her saati oğlumun şekerini ölçüp notlar alıp ona göre gıdasını vermek durumunda kalıyoruz. Ben bu çocuğumu yanımdan ayırıp kime gönderebilirim? O yüzden çocuğum eğitim alamıyor. Mezrada okul olsaydı oğlumda arkadaşlarıyla okula gidebilirdi.”

KÜÇÜK ÇOCUKLAR STRESE GİRİYOR

Kızının başarılı bir öğrenci olduğunu fakat yarı yıl tatiline geldikten sonra dönmek istemediğini de anlatan Abut, “Ne yapacağımı bilmiyorum. Kızım tatil için geldi fakat eğitim gördüğü Van’a dönmek istemiyor. Çocuktur anne babayı özlediği zaman ne diyeceksin?” dedi. Çocuklar ise mezralarına biran önce okul yapılmasını istediklerini söyledi.
(DHA)

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...