Sözcü Plus Giriş

Online SGK Emekli Maaşı Sorgulama Nasıl Yapılır?

Online olarak SGK emekli maaşı sorgulama nasıl yapılır? İşte tüm sigortalıların faydalanabileceği SGK emekli maaşı sorgulama kılavuzu...

Güncellenme: 14:49, 26/11/2015
Online SGK Emekli Maaşı Sorgulama Nasıl Yapılır?

Foto: DHA

Sigortalı olarak çalışılan sürelerin ardından kişiler için emeklilik imkanı doğarken, emeklilik konusunda en çok merak edilen konuların başında emeklilik maaşı gelmektedir. Emeklilik maaşının ne kadar olacağını öğrenmek isteyen sigortalılar bu konuda online olarak sunulan hizmetler aracılığı ile emekli maaşı sorgulama yapabilmektedir. Emekli maaşı sorgulama sayesinde güncel emeklilik maaşı öğrenilebilir.

Kişilerin prim ödemelerine göre emeklilik maaşı belirlenmektedir ve tüm sigortalılar için sabit bir emeklilik maaşından söz etmek mümkün değildir. Bu nedenle çalışılan süre ve ödenen sigorta primlerine göre farklı olan emeklilik maaşı için emekli maaşı sorgulama yapılması gerekmektedir. Kişilerin bu konudaki istekleri karşısında SGK tarafından oluşturulan ne kadar emekli maaşı alırım uygulaması kullanılabilir.

Online olarak yapılacak emekli maaşı sorgulama işlemleri sayesinde güncel emekli maaşı bilgisine erişim sağlanabilmektedir. Bu bakımdan tüm sigortalı kişiler tarafından yapılacak emekli maaşı sorgulama işlemleri ile birlikte bu konuda merak edilen tüm sorular yanıtlarını bulacaktır. Emekli maaşı sorgulama işlemleri için aylık hesap adı verilen sayfaya giriş yapılması ve sayfa üzerinden sorgulama yapılması gerekmektedir. Yapılacak online işlemler sonrasında güncel ve resmi bilgilere erişim sağlanması işleri kolaylaştırdığı gibi ek bir hesaplama yapılmasına gerek kalmayacaktır.

Sigortalı kişilerinyararlanabileceği emekli maaşı sorgulama işlemlerinde kişilerin hesaplama yapılması için kimlik bilgilerini ekranda yer alan forma girmesi gerekmektedir. Doğru bir şekilde doldurulacak form sayesinde kişilerin kolay bir şekilde emeklilik bilgilerini görüntülemesi mümkün olacaktır. Yapılacakhesaplamasonrasında sistem tarafındanemekli maaşı sorgulama sonuç sayfası yayınlanacak ve sayfa üzerinde bilgi alınması sağlanacaktır. Sayfa üzerinden yapacağınız inceleme ile sizler de tüm detayları öğrenebilirsiniz.

Emeklilik sonrasında yüksek bir emekli maaşı almak isteyenlerin asgari prim ödeme yerime yüksek prim ödemelerinin yapılması sağlaması gerekmektedir. Aksi halde alınacak olan emekli maaşı da çok düşük olacaktır.

Yayınlanma Tarihi:08:52,