Sözcü Plus Giriş

Onur Akay sahtekârlığı!

Onur Akay ismindeki bir şarkıcının "PR çalışması"na Türk medyasının dev kurumları sahte isimlerle alet ediliyor.

Güncellenme: 14:22, 19/05/2015
Onur Akay sahtekârlığı!

Deniz Ayas-sozcu.com.tr

Bir şarkıcı bacağını mı kırdı? Yeşilçam’ın emektar bir ismi hastanelik mi oldu? Her hangi bir ünlü “polemik” başlatabilecek bir cümle mi sarf etti? Tüm bu gelişmeleri fırsat bilen bir halkla ilişkiler ekibi yüzünden Türk medyası son yıllarda eşi görülmemiş bir sahtekârlık ile karşı karşıya kalmış durumda.

Onur Akay isimli bir Türk Sanat Müziği şarkıcısının PR’ı için Türk medyasının dev kurumlarının ismi kullanılarak haber merkezlerine sahte haberler geçiliyor. Anadolu Ajansı, İhlas Haber Ajanı, Doğan Haber Ajansı gibi kurumların adıyla sahte e-mail hesapları açılarak haber merkezleri “kandırılmaya” çalışılıyor. Birçok dikkatsiz editör yüzünden ise büyük kuruluşların isimleri “PR sahtekârlığı”na kurban ediliyor.

KİMSE TANIMIYOR AMA…

Onur Akay’ın kendisi pek tanınmasa da arama motorlarına ismini yazdığınız zaman binlerce haber metni ile karşı karşıya kalıyorsunuz. İşte hemen her gün özellikle magazin editörlerini “kandırmaya” çalışan Onur Akay merkezli sözde basın bültenleri ve haberlerinden bazıları…

“ACUN MEDYA” ADIYLA SAHTE HABER!

acunmedyamagazineditor@outlook.com adresinden diğer haber merkezlerine atılan bir mailde “Türk sanat müziğinin ünlü sanatçısı Onur Akay'dan bugün ikinci kez acı haber geldi.  Onur Akay, Twitter adresinden ünlü bestekar Muzaffer Özpınar'ın hayatını kaybettiğini yazdı.  Haberi alan yakın arkadaşları ve sanat dünyasının birçok ismi büyük şok yaşadı. Akay, ‘Bugün ikinci kez acı haber alıyorum. İnşallah bu son olur. Dost Bildiklerim, Neye Yarar Gelişin, Tanrım Beni Baştan Yarat gibi şarkılar öksüz kaldı. Büyük bestekar Muzaffer Özpınar'ı kaybettik. Sanatçımıza Allah'tan rahmet, yakınlarına ise başsağlığı diliyorum.' yazarak Özpınar'ın fotoğrafını Twitter'da paylaştı.” deniliyor.

SAHTE DOĞAN HABER AJANSI VE SAHTE ANADOLU AJANSI ADRESİ!

Yine doganhaberajansi@outlook.com ve anadoluajansi@outlook.com adlı sahte e-mail adreslerinden atılan sözde haberlerde de ayrı ifadelere yer veriliyor.

HABER SİTELERİ DE VAR!

Sahte e-mailli bir başka haber bültenin de ise Onur Akay bu kez ünlü manken Tuğce Kazaz’a “sert tepki” gösteriyor. Söz konusu haberde “Son dönemde AKP’ye övgülerde bulunmasıyla gündeme gelen Tuğçe Kazaz'ın Atatürk’le ilgili attığı tweete Türk sanat müziği sanatçısı Onur Akay'dan sert tepki geldi.” ifadeleri yer alıyor.

BİZZAT KENDİSİ Mİ YOKSA BİR EKİP Mİ?

Söz konusu PR çalışmasının şarkıcı tarafından bizzat mı yapıldığı yoksa bir ekibe mi yaptırıldığı ise şimdilik merak konusu.

TCK’YA GÖRE 5 YIL HAPİS CEZASI!

Söz konusu sahtekârlığın Türk Ceza Kanunu’ndaki (TCK) karşılığı ise 1 yıl ile 5 yıl hapis cezası olarak değişiyor. “Sahtekârlık” suçunu içeren TCK’nın 157. maddesinde “Hileli davranışlarla bir kimseyi kandırıp, onun veya başkasının zararına olarak, kendisine veya başkasına bir yarar sağlayan kişiye bir yıldan 5 yıla kadar hapis ve beş bin güne kadar adli para cezası verilir” deniliyor.

Kargo dolandırıcılığına dikkat!

Kargo dolandırıcılığına dikkat!

Yayınlanma Tarihi:14:12,