Opera sahnesinde türban

Antalya Devlet Opera ve Balesi'nin sahnelediği 'İtalya'da Bir Türk' adlı operanın ikinci perdesinde bazı sanatçıların türbanla sahneye çıktı.

Opera sahnesinde türban

Antalya Devlet Opera ve Balesi’nin (ANTDOB) sahnelediği Gioacchino Rossini’nin ‘İtalya’da Bir Türk’ adlı operanın ikinci perdesinde bazı sanatçıların türbanla sahnede yer alması, izleyicilerden bazılarının tepkisine neden oldu.

ANTDOB, ünlü İtalyan besteci Gioacchino Rossini’nin, konusu itibariyle Avrupa sanatında ‘Türk’ etkisinin önemli bir örneği olarak dikkat çeken 2 perdelik ‘İtalya’da Bir Türk’ adlı komik opera eserini sahneledi. 19’uncu yüzyıla ait eserin prömiyeri, dün saat 20.00’de Haşim İşcan Kültür Merkezi’nde yapıldı.

Eserin ikinci perdesinde sanatçılardan 2’sinin başlarında türban ve tesettür kıyafetle sahnede yer alması, bazı izleyicilerin sessiz tepkisine neden oldu. İzleyicilerden bazıları, “Eserde Türk erkeği kıro, Türk kadını ise türbanlı tanıtılıyor. Türban opera sahnesine kadar girdi” söylemiyle salonu terk etti.

Emekli rejisör Mehmet Ergüven’in yorumuyla hazırlanan eserin ilk bölümünde salondan ayrılan bazı izleyiciler, fuayedeki ANTDOB’a ait anı defterine de tepkilerini yazılı olarak aktardı. Bir izleyici, “1814 yılında kaleme alınmış bu eserin ilk sahneye konuluş koreografisi esas alınmalıydı. Eseri günümüze adapte etme gayreti anlamsız ve G. Rossini’ye haksızlık olmuş” sözlerine yer verdi.

ESERE ÇOK YAZIK OLMUŞ

Anı defterine daha sert sözler yazan bir izleyici ise “Sanata kirli eller, kirli ruhlar uzandı. Güzel eserleri mahvetmeye hakkınız yok. Türk kadını ve Türk erkeğinin tarifi bu mudur? Yazıklar olsun sizlere” dedi. Bir başka izleyici de “Bir Türk kadını olarak ne kendime, ne de erkeklerimize böylesi kıyafetleri yakıştıramadım. Biz bu değiliz. Sürekli gelen bir izleyici olarak 2’nci perdeyi seyretmiyorum. Yazık olmuş” sözleriyle tepkisini dile getirdi.

SAHNEDE GÜÇLÜ KADRO

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...