Sözcü Plus Giriş

Osman Yüksel Serdengeçti kimdir? TRT belgesindeki sözleri şok etti!

Osman Yüksel Serdengeçti için hazırlanan ve TRT'de yayınlanan belgeselde söylemiş olduğu sözler büyük tepki topladı. Peki Osman Yüksel Serdengeçti kimdir?

Güncellenme: 10:02, 13/07/2015
Osman Yüksel Serdengeçti kimdir? TRT belgesindeki sözleri şok etti!

Osman Yüksel Serdengeçti “Kendi Gök Kubbemiz” isimli kitabı ile tanınan ve Cumhuriyet’in ilk dönemlerinde yaşamış olan şair için TRT Türk ekranlarından aynı isimle hazırlanan belgeselde yayınlanan sözleri sosyal medyada geniş yer buldu. Osman Yüksel Serdengeçti’nin Cumhuriyet’in ilk dönemleri için, yapılan devrimler ve inkilaplar için söylediği sözler büyük tepki topladı. Peki Osman Yüksel Serdengeçti kimdir?

OSMAN YÜKSEL SERDENGEÇTİ KİMDİR?

1917 Antalya doğumlu olan Osman Yüksel Serdengeçti, 1983’de Ankara’da vefat etti. Siyasetçi, gazeteci ve şair olan Osman Yüksel Serdengeçti, Serdengeçti dergisinin sahibi ve Yazı İşleri Müdürü gazetecidir. Asıl adı Osman Zeki Yüksel’dir. Osman Yüksel Serdengeçti, Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi öğrenciliği sırasında 1944 mayısında meydana gelen olaylara karıştığı için Hüseyin Nihal Atsız’la birlikte bir süre hapis yatmış, hapisten çıktıktan sonra öğrenim için aynı fakülteye başvurmuşsa da bu isteği reddedilince dönemin Milli Eğitim Bakanı Hasan Âli Yücel’e hitaben yazdığı ve “Yüksek makamın alçak vekiline” diye başlayan yazı yüzünden yeniden hapsedilmiştir.

SERDENGEÇTİ SOYADINI ALMASI

Osman Yüksel Serdengeçti’nin esas adı Osman Zeki Yüksel’dir. Toplam 33 sayı yayınlanan ve birçok sayısı siyasi irade tarafından toplattırılan Serdengeçti dergisindeki yazılarından dolayı okuyucuları onu Serdengeçti olarak tanımladılar. Bu sebepten kendisi de sonradan Serdengeçti soyadını almıştır.

Osman Yüksel Serdengeçti, 1965-1969 yılları arasında Adalet Partisi listesinden Antalya milletvekilliği de yapmıştır. Partisine yönelttiği eleştiriler yüzünden bir süre sonra Adalet Partisi’nden ihraç edilen Osman Yüksel Serdengeçti, Milletvekilliği sırasında kravat takmadığı için uyarı almıştır, uyarıları dikkate alınmayınca genel kurula girişi yasaklanmıştır. Bunun üzerine beline bağladığı kravatla içeri girmiş, yakasına takması gerektiğini söyleyenlere ise Osman Yüksel Serdengeçti, “Kanunda nereye takılacağı belli değil. İstediğim gibi takarım” demiştir.

HAZIR CEVAP SERDENGEÇTİ

Necip Fazıl’ın yakın arkadaşlarından olan Osman Yüksel Serdengeçti hazır cevaplığıyla tanınır. Türkçülerin “Tanrı Türk’ü Korusun” demesi üzerine Osman Yüksel Serdengeçti “Tanrı Türk’ü, Allah da Müslümanı Korusun” demiştir.

Yeni İstanbul gazetesinde “Selam” başlığı altında yazılar da yazmıştır. 10 Kasım 1983 tarihinde Ankara’da hayatını kaybeden Osman Yüksel Serdengeçti, Cebeci mezarlığına defnedilmiştir.

Osman Yüksel Serdengeçti’nin başlıca eserleri
Mabedsiz Şehir
Bu Millet Neden Ağlar?
Bir Nesli Nasıl Mahvettiler?
Ayasofya Davası
Mevlana ve Mehmet Akif
Türklüğün Perişan Hali
Gülünç Hakikatlar
Kara Kitap
Müslüman Çocuğunun Şiir Kitabı
Radyo Konuşmaları
Akdeniz Hilalindir