Sözcü Plus Giriş

ÖSYM, 15 Mart’taki YGS için öğrencileri uyardı!

ÖSYM, YGS adaylarına sınavla ilgili çeşitli uyarılar ve hatırlqatmalarda bulundu. İşte YGS sınav günü, gerekli belgeler, sınav kuralları ile ilgili detaylar

Güncellenme: 14:23, 09/03/2015
ÖSYM, 15 Mart’taki YGS için öğrencileri uyardı!

Türkiye’de milyonlarca öğrenin üniversite hayali 15 Mart’ta yapılacak Yükseköğreitme Geçiş Sınavı’na (YGS) bağlı. YGS 15 Mart 2015 Pazar günü saat 10.00’da yapılacak. Ancak öğrencilerin sınava girerken bazı kurallara uymalı ve yanlarında bazı belgelerin olması gerekiyor. ÖSYM, YGS’ye girişle ilgili öğrencilere bazı uyarılarda bulundu. İşte ÖSYM’nin açıklamasından satır başları…

– YGS 2015 15 Mart Pazar günü saat 10.00’da yapılacak ve 160 dakika sürecek.

– YGS, kimlik ve güvenlik kontrolleri ile salona giriş işlemlerinin zamanında yapılabilmesi için, adayların sınava girecekleri binanın kapısında en geç saat 09.00'da hazır bulunmaları gerekiyor.

– YGS’ye girecek öğrencilerin YGS giriş belgelerini ÖSYM Aday İşlemleri Sistesi ais’ten almaları gerekiyor. ÖSYM Aday İşlemleri Sistemi ais’e adaylar ais.osym.gov.tr adresinden ulaşabilirler.

– YGS’ye girecek adaylar, giriş belgelerini, TC kimlik numaraları ve aday şifreleriyle ÖSYM’nin internet sayfasından edinebilecek. Giriş belgesinin üzerinde adayın, sınava gireceği merkez, bina, salon bilgileri ile fotoğrafı bulunuyor. Adaylara ayrıca sınava giriş belgesi gönderilmeyecek.

– ÖSYM’nin sayfası ais.osym.gov.tr’den YGS giriş belgesi çıktısı almayan adaylar sınava giremeyecek.

– Adaylar, sınav salonuna 2015-YGS Sınava Giriş Belgesi ile nüfus cüzdanı/pasaportları kontrol edilerek alınacaklar, sıra numaralarının bulunduğu yerlere oturacaklar. Sınav binalarında hiçbir eşya emanete alınmayacak.

YGS ADAYLARININ DİKKAT ETMESİ HUSUSLAR

Sınavın yapıldığı her bir salona en az bir adet duvar saati, adayların sınavda kullanacakları kalem, silgi, kalemtıraş ile şeker ve peçete ÖSYM tarafından sağlanacak. Adaylar sınava şeffaf pet şişe içinde su getirebilecek.

YGS'de Milli Eğitim Bakanlığı tarafından belirlenen ortak müfredata dayalı Türkçe Testi, Sosyal Bilimler Testi, Temel Matematik Testi ve Fen Bilimleri Testi yer alacak. YGS’de öğrencilere Türkçe’den 40, tarihten 15, coğrafyadan 12, felsefeden 8 ve din kültürü ve ahlak bilgisi veya ilave felsefe sorularından 5, temel matematikten 40, fizikten 14, kimyadan 13, biyolojiden ise 13 soru sorulacak.

Sınav başladıktan sonra adayların ilk 120 dakika ve son 15 dakika içinde, sınav salonunu terk etmeleri, sınav sırasında kısa süre için bile olsa tuvalete gitmek dahil sınav salonundan çıkmaları yasak olacak.

Bu durumdaki adaylara kesinlikle izin verilmeyecek. Sınav salonundan her ne sebeple olursa olsun çıkan aday, bir daha sınav salonuna alınmayacak ve sınavın ilk 120 dakikası dolana kadar sınav binasında bekletilecek.

YGS SONUÇLARI NASIL ÖĞRENİLECEK?

YGS sonuç belgesi adaylara gönderilmeyecek. Adaylar, YGS sonuçlarını, TC. Kimlik Numaraları ve şifreleri ile ÖSYM'nin https://sonuc.osym.gov.tr internet adresinden öğrenebilecek.

YGS puanlarından en az biri 180 ve daha fazla olan adaylar isterlerse LYS'lere başvurabilecek. LYS'lere başvurular, 8-21 Nisan 2015 tarihleri arasında yapılacak. LYS'ler 81 il merkezi ve Lefkoşa'da yapılacak.

Öte yandan, YGS ve sınavsız geçiş için 2 milyon 126 bin 681 aday başvuru yaparken, bunların 908 bin 65’ini lise son sınıf öğrencileri, 407 bin 825’ini geçen yıl liseden mezun olanlar, 810 bin 791’ini ise daha önceki yıllarda liseyi bitirenler oluşturdu. Başvuran adayların, 756 bin 473’ü geçen yıl da ÖSYS’ye girdi. Geçen yıl ÖSYS'ye, 78 bin 428’si sınavsız geçiş olmak üzere toplam 2 milyon 86 bin 87 aday başvurmuştu.