ÖSYM, LYS için 953 bin kişinin başvurduğunu açıkladı!

İlk oturumu yarın yapılacak LYS için ÖSYM duyuru yaptı. Peki LYS giriş belgesi nasıl alınır?

ÖSYM, LYS için 953 bin kişinin başvurduğunu açıkladı!

ÖSYM bu sene LSY yani Lisans Yerleştirme Sınavları (LYS) için 953 bin 280 kişi başvuru yapıldığını açıkladı.  Bu LYS adaylarından 18 bini tüm oturumlara girecek.PEKi LYS oturumlar ne zaman yapılacak?

İlk oturum olan 13 Haziran Cumartesi günkü LYS-4 sosyal bilimler sınavına 473 bin 440, 14 Haziran Pazar düzenlenecek LYS-1 matematik sınavına 779 bin 280 ve LYS-5 yabancı dil sınavına ise 92 bin 370 başvuru oldu.

LYS’lerin son oturumları 20 Haziran Cumartesi günkü LYS-2 fen bilimleri sınavı için 420 bin 732, 21 Haziran Pazar günkü LYS-3 edebiyat-coğrafya sınavı için ise 772 bin 734 başvuru yapıldı.

Geçen yıl 2 milyon 386 bin 348 olan LYS’lerin 5 oturumu yapılan toplam başvuru sayısı bu yıl 2 milyon 538 bin 556’ya ulaştı.

LYS GİRİŞ BELGESİ NASIL ALINIR?

ÖSYM tarafından yapılan açıklamada adayların, sınava girecekleri yer bilgisini gösteren Sınava Giriş Belgelerini başvuru yaptıkları her LYS için ayrı ayrı, T.C. Kimlik Numaraları ve aday şifreleri ile ÖSYM'nin https://ais.osym.gov.tr İnternet adresinden edinebilecekleri söylendi.

LYS 2015 SINAV GİRİŞ BELGESİ EDİNME ARACI – AİS

İETT LYS’ye girecek öğrencileri ücretsiz taşıyacak

İETT, 13-14 ve 20-21 Haziran’da yapılacak Lisans Yerleştirme Sınavları’na (LYS) girecek öğrenci ve görevlileri sınav yerlerine ücretsiz taşıyacak. İETT’den yapılan açıklamaya göre, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, 13-14 ve 20-21 Haziran’da yapılacak LYS’ye girecek öğrenci ve görevlileri ilgilendiren bir karar aldı.

Buna göre, ÖSYM tarafından belirlenen sınav saati olan 11.00’a kadar sınav giriş veya görevli belgelerini şoförlere gösteren öğrenci ve görevliler, İETT’den ücretsiz yararlanacak.

ÖSYM’DEN LYS İÇİN UYARILAR

*Başvuru yapılmayan LYS için giriş belgesi düzenlenmeyecek.

*Belgenin üzerinde adayın sınava gireceği merkez, bina, salon bilgileri ile adayın fotoğrafı bulunacak.

*Adayların, bu belgelerinin yazıcıdan dökümünü edinirken, belge üzerinde fotoğraflarının görünür olmasına özen göstermesi ve belgelerinin çıktılarını ilgili LYS’de yanlarında bulundurması gerekiyor.

*İlgili LYS’ye ait giriş belgesini yanında bulundurmayan adaylar sınava alınmayacak. Sınava giriş belgesi sadece üzerinde belirtilen LYS için geçerli olacak.

*Bir LYS için düzenlenen belge diğer LYS’ler için kullanılamayacak.

*Adayların sınava girebilmeleri için giriş belgesinden başka fotoğraflı ve onaylı özel kimlik belgelerini de yanlarında bulundurmaları zorunlu.

*Nüfus cüzdanı, pasaport, zorunlu askerlik görevini ifa eden er veya erbaşlar ile askeri öğrenciler için askeri kimlik belgesi (Bu özel durum, muvazzaf askerler için geçerli değildir), tutuklu veya hükümlü adayların bu durumlarını kanıtlayan fotoğraflı resmi belge, Türk vatandaşlığından izinle ayrılanlar ve bunların kanuni mirasçılarına ait pembe veya mavi kartlar, pasaportları bulunmayan KKTC vatandaşlarının fotoğraflı ve kimlik numaralı Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti kimlik kartı ile çipli, manyetik şeritli, 16 rakamdan oluşan baro kart ve 7 rakamdan oluşan güvenlik kodu bulunan geçerlilik tarihi dolmamış resmi avukat kimlik belgesi, özel kimlik belgesi olarak kabul edilecek.

*Bunların dışındaki sürücü belgesi, meslek kimlik kartları gibi belgeler sınava giriş için geçerli belgeler sayılmayacak.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...