Sözcü Plus Giriş

ÖSYM, YGS soru-cevaplarını ve YGS sonuçlarını ne zaman açıklayacak?

ÖSYM Başkanı Ali Demir, YGS soru cevapları ve YGS sonuçlarının ne zaman açıklanacağına dair açıklama yaptı. YGS sonuçları ne zaman açıklanacak?

Güncellenme: 11:08, 14/03/2015
ÖSYM, YGS soru-cevaplarını ve YGS sonuçlarını ne zaman açıklayacak?

Hafta sonu yapılacak YGS sınavı heyecanı öğrenciler sarmış durumda. 15 Mart Pazar günü yapılacak YGS için ÖSYM’den bir açıklama daha geldi. ÖSYM Başkanı Ali Demir yaptığı açıklamada YGS sonuçları ile ilgili önemli bir duyuru yaptı. ÖSYM Başkanı Ali Demir, geçen yıl Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) sonuçlarını 6 günde açıkladıklarını belirterek, “Mümkün olan en kıza zamanda sonuçları açıklayacağız. Geçen yıl 6 günde açıkladık. Hedefimiz bu sene daha iyi bir zamanda açıklamak” dedi.

171 merkez, 6 bin 853 bina, 109 bin 307 salonda, 314 bin 861 görevliyle gerçekleştirilecek  olan YGS’ye toplam 2 milyon 46 bin 583 aday YGS’ye katılacak. YGS’ye girecek adayların, isterlerse cumartesi saat 10.00-16.00 arasında, sınav bina ve salonlarını görebileceğini söyledi.

YGS SONUÇLARINDA SÜPRİZ HAZIRLANIYOR

ÖSYM’nin geçen yıl ve ondan önceki yıl sonuçların açıklanmasında “tatlı bir sürprize” imza attığını belirten Demir, “Bunu sadece sürpriz sadece bir sevinme vesilesi olarak değil, Türkiye’deki 2 milyona yakın gencin kafasındaki sorulara cevap vermek, endişelerini en kısa zamanda gidermek adına gerçekleştirdik. Bu Türkiye'ye kazandırdığımız inanılmaz bir zaman. Benzer gayreti bu sene de yapacağız” değerlendirmesinde bulundu.

Sınav sonrası evrakının geri alınması, açılması, taranması, 2 kez optik okuyucudan geçirilmesi, tutanakların incelenmesi, yönetim kuruluna sunulması ve sonuç açıklanmasına kadar tüm işlemlerin saniyesi saniyesine planladığını dile getiren Demir, şunları kaydetti:

“Arkadaşlarımız 24 saat çalışacaklar ve mümkün olan en kısa zamanda sonuçları açıklayacağız. Ümit ediyorum, geçtiğimiz yıldan daha kısa zamanda sonuçlarımızı açıklayacağız. Geçen yıl 6 günde açıkladık. Hedefimiz bu sene, daha iyi bir zamanda açıklamak. Tabii ki doğruluktan taviz vermeksizin, hatasız olarak. Doğruluk ve yanlış işlem yapmama şart. Bu amaçla ne kadar kısaltabilirsek onun gayretindeyiz.”

ÖSYM’nin son 4 yılda bilişim sistemine yaptığı ciddi yatırımlarla artık sonuç açıklama sisteminde tıkanma yaşamadığına dikkati çeken Demir, sonuçları gece geç veya sabah erken saatlerde değil gündüz saatlerinde veya mesai saatlerinin biraz dışında açıklamak istediklerini söyledi. Demir, son dönemde gerçekleştirdikleri sınavlarda da sistemde hiçbir tıkanma yaşanmadığını, adayların sonuçlarını sorunsuz öğrendiğini dile getirdi.

YGS SINAV KİTAPÇIKLARI YOLA ÇIKTI

ÖSYM Başkanı Demir, soru kitapçıkları, cevap kağıtları, salon sınav tutanakları gibi evrakların dünden itibaren tırlarla sınav merkezlerine gönderildiğini belirtti. Demir, merkezlere giden 176 aracın, takip sistemleriyle kontrol edildiğini, vardıkları noktalardaki kamera görüntülerinin de ÖSYM merkezinden 24 saat izlendiğini kaydetti.

Araçlarda elektronik kilit sistemlerinin bulunduğunu ve araç kapılarının ÖSYM merkezinin sınav günü göndereceği sinyalle açılabileceğine dikkati çeken Demir, güvenlik tedbirlerinin eksiksiz bu sınavda da uygulanacağının altını çizdi. Demir, sınav salonlardaki kamera kayıtlarının izlendiğini ve kural dışı davranış olduğunda kişilerin sınavlarının iptal edildiğini hatırlattı.

Yayınlanma Tarihi:14:13,