Sözcü Plus Giriş

Otomotiv fabrikaları eylemlerinde gerginlik!

Bursa'daki otomotiv fabrikalarında eylem devam ederken, Bursa Emniyet Müdürlüğü olayları provoke ettiği iddiasıyla 1'i kadın 10 kişiyi gözaltına aldı.

Güncellenme: 23:24, 20/05/2015
Otomotiv fabrikaları eylemlerinde gerginlik!


Bursa Emniyet Müdürlüğü’nden konuyla ilgili yapılan açıklamada, terörle mücadele birimlerince silahlı Türkiye Komünist İşçi Partisi (TKİP) terör örgütüne yönelik gerçekleştirilen operasyonda 10 kişi gözaltına alındığı bildirildi. Açıklamada şüphelilerden 5’nin işsiz, 1’inin memur, 1’inin öğrenci,  2’sinin metal sektörüyle ilgisi olmayan, 1’inin ise dışardan gelen işçi oldukları bildirildi.

Gözaltına alınan bu kişilerin 15 Mayıs 2015 tarihinden itibaren 4 ayrı fabrikada iş bırakılmasını teşvik etmek suretiyle üretimin durdurulması ve işyerlerinin tahliye edilmemesi için faaliyet gösterdikleri kaydedilen açıklamada şöyle denildi:

Direnmek baldan tatlıdır!

Direnmek baldan tatlıdır!

“Oluşan toplumsal kaos ortamından istifadeyle örgütsel tabanlarını genişletmek şeklindeki eylemlerini sosyal paylaşım ağı üzerin kurdukları Metal İşçileri Birliği (MİB) grup ile Kızılbayrak isimli dergi üzerinden yaptıkları yayınlar ve oluşturdukları Fabrikalar Arası Kurul (FAK) toplantılarında alınan kararlarla gerçekleştirdikleri tespit edildi.”

Bu kişiler, hakkında Türkiye Komünist İşçi Partisi (TKİP)  terör örgütüne üye olmak suçundan adli soruşturmaya başlandı.

Bosch işçilerinden ilk açıklama

Bosch işçilerinden ilk açıklama

İstanbul, Ankara ve İzmit’ten geldikleri bildirilen biri kadın 10 kişinin merkez Nilüfer İlçesi Görükle ve Yıldırım İlçesi Akçağlayan mahallelerinde ev kiraladıkları da öğrenildi.

POLİSTEN EYLEMDEKİ İŞÇİLERE UYARI

Bu arada, 4 fabrikada eylem yapan işçilerle görüşen polis yetkilileri, yaptıklarının yasa dışı olduğu ve fabrikaları boşaltmalarını istedi. İşçilerin polis talebinin yazılı olmasını istedikleri ve bu nedenle fabrikadan ayrılmadıkları öğrenildi.

İŞÇİLERE SAVCILIKTAN TEBLİGAT GÖNDERİLDİ

OYAK Renault ve TOFAŞ ile üç yan sanayi kuruluşunda üretimin durdurulmasının ardından, bu fabrikalarda eylem yapan işçilerden bazılarına Cumhuriyet Başsavcılığınca tebligat gönderildi.

TOFAŞ’ta 17 işçiye gelen tebligatta söz konusu işçilerin 24 saat içinde, Bursa Adalet Sarayı’nda, ilgili cumhuriyet savcısının odasında hazır bulunması istendi. Belgede, şu ifadelere yer verildi:

“Şikayetçi TOFAŞ Fabrikaları vekili tarafından Bursa Cumhuriyet Başsavcılığına verilen şikayet dilekçeleri gereğince, Bursa Cumhuriyet Başsavcılığının 20 Mayıs 2015 tarih ve 2015-345510 sayılı yazılarına istinaden, TCK’nın 117/4 cebir veya tehdit kullanarak işçi veya işvereni, ücretleri azaltıp çoğaltmaya veya evvelce kabul edilenlerden başka koşullar altında anlaşmalar kabulüne zorlayan ya da bir işin durmasına, sona ermesine veya durmanın devamına neden olan kişiye 6 aydan 3 yıla kadar hapis cezası verilir ve 119/1.c maddesi (Eğitim ve öğretimin engellenmesi, kamu kurumu veya kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşlarının faaliyetlerinin engellenmesi, siyasi hakların kullanılmasının engellenmesi, inanç düşünce ve kanaat hürriyetinin kullanılmasını engelleme, konut dokunulmazlığının ihlali ile iş ve çalışma hürriyetinin ihlali suçlarının birden fazla kişi tarafından birlikte işlenmesi halinde verilecek ceza bir kat artırılır.)”

YARIN SAVCIYA İFADE VERECEĞİZ

Tebligat gönderilen ve TOFAŞ’ta işçilerin sözcü olarak seçtiği Zeki Kırlak, AA muhabirine yaptığı açıklamada, tebligatın kendisiyle birlikte 17 kişiye geldiğini belirtti. Kırlak, hukukun ve savcılığın gönderdiği tebligatların gereğini yapacaklarını vurgulayarak, “Burada daha çok öncü gibi duran arkadaşlar var. Tebligat onlara geldi. TOFAŞ Fabrikası’nı zarara uğratmaktan dolayı tebligat geldi. Yarın tebligatla gideceğiz, savcıya ifade vereceğiz. Savcıdan gizli saklı iş yapmıyoruz ki” ifadelerini kullandı.

Eylemci işçilerin avukatlarından Deniz Baykal, OYAK Renault’da da bazı işçilere tebligat gönderildiğini ancak kaç kişiye ulaştığının henüz belli olmadığını bildirdi.
OYAK Renault, TOFAŞ ve yan sanayi kuruluşları Coşkunöz ve Mako’da işçi eylemleri sürerken, bu sabah itibarıyla yan sanayi kuruluşlarından Ototrim’de de işçiler üretimi durdurmuştu. OYAK Renault ve TOFAŞ’ın önünde 15 Mayıs’tan bu yana eylem yapan işçiler, haklarını savunmadıklarını iddia ettikleri Türk-İş’e bağlı Türk Metal Sendikasının yöneticileri ile işverenlerini protesto ediyor.

Yayınlanma Tarihi:18:33,