Özgecan için ‘Sessiz Çığlık’

Lise öğrencileri Özgecan Aslan'ın katledilmesini protesto etti.

Özgecan için ‘Sessiz Çığlık’

BODRUM’da, bir grup lise öğrencisi, ‘Sessiz Çığlık’ adlı tiyatro oyununu meydanda sahneleyip, Mersin’de üniversite öğrencisi Özgecan Aslan’ın katledilmesini protesto edip, kadına şiddeti kınadı. Oyunu izleyenler arasındaki bazı kadınlar, gözyaşlarını tutamadı.

Spor yazarı Ali Kemal Yazıcı'dan akıl almaz Özgecan mektubuSpor yazarı Ali Kemal Yazıcı’dan akıl almaz Özgecan mektubu

Özgecan Aslan’ı anmak ve kadına şiddeti kınamak için ilçedeki çeşitli liselerde öğrenim gören yaklaşık 40 öğrenci Bodrum Belediye Meydanı’nda toplanıp, öğretmen Aylin Önder’in yönettiği ‘Sessiz Çığlık’ oyunu sahneledi. Ellerinde kadına şiddetini protesto eden dövizler bulunan öğrencilerin oyunu Bodrumlular tarafından ilgiyle izlendi. Oyunda temsili olarak, kız öğrencilere erkekler tarafından şiddet uygulanıp, yerlerde sürüklendi. Oyunu izleyenler arasındaki bazı kadınlar, duygulanıp, ağladı. Oyun liseli öğrencileri yanlarında getirdikleri dövizlerdeki sloganları hep birlikte okumalarıyla son buldu.

Oyunun yönetmenliğini yapan Aylin Önder, “Bugün sahnelediğimiz dramatik oyun ile Özgecan ve kadına yönelik şiddeti kınamak ve acı gerçekleri oyunda olsa ortaya koymaya çalıştık. Oyun da olsa kadına şiddetin ne kadar çirkin ne kadar çağdışı ve insanlık dışı olduğunu öğrencilerimiz başarı ile ortaya koydu. Kadına şiddetin olduğu yerde aslında söylenecek fazla bir şey yok. Sözün bittiği yer olduğu için aslında bizimde söyleyecek bir şeyimiz yok” dedi.(DHA)

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...