Pekünlü duruşmasına çağrı

Rennan Pekünlü Komitesi, 5 Şubat günü 'Bayraklı Adliyesi önünde buluşalım' çağrısı yaptı.

Pekünlü duruşmasına çağrı

İZMİR Ege Üniversitesi’nde, türbanlı öğrencilerin şikayeti üzerine ‘Öğrenim özgürlüğünü engellediği’ gerekçesiyle aldığı 2 yıl 1 aylık cezası Yargıtay tarafından onanan ve cezaevine giren Prof. Dr. Rennan Pekünlü’nün aynı gerekçeyle açılan diğer davasının 5 Şubat’taki duruşma öncesi, Pekünlü’ye destek çağrısı geldi.

Rennan Pekünlü Komitesi, dava içeriğindeki ağır haksızlıklar ve hukuksuzlukların gündemde tutulması amacıyla, 5 Şubat günü ‘Bayraklı Adliyesi önünde buluşalım’ çağrısı yaptı. İzmir Barosu Konferans Salonu’nda basın toplantısı düzeleyen Pekünlü Komitesi adına Avukat İrfan Koçana açıklama yaptı. Koçana Anayasa Mahkemesi, Danıştay ve AİHM kararları ile ‘Türbanlı öğrencilerin üniversiteye girmelerinin, laiklik ilkesi başta olmak üzere Türk Anayasal sistemine aykırı olduğu’ belirlenmiş olmasına rağmen; türbanla üniversiteye girmek isteyen öğrencileri uyaran ve tutanak tutan Prof. Dr. Esat Rennan Pekünlü’ye, bu eylemi nedeniyle verilen 2 yıl 1 ay hapis cezasının infazı 27 Kasım 2014 Perşembe günü başladığını söyledi. Koçana şöyle dedi: “Pekünlü ile birlikte, laiklik ve hukuk devleti ilkeleri ile aydınlanma ve üniversite kavramları da mahkum edilmek istenmektedir. Tarihsel süreçte hep yenilen, yenilmeye de mahkum olan akıl ve bilim karşıtı gerici anlayış, son dönemde elde ettiği geçici kazanımlardan aldığı cesaretle, Pekünlü’nün şahsında aydınlanma felsefesini de mahkum edebileceğini sanmaktadır.

Son dönemde örneklerini sıkça gördüğümüz hukukun ayaklar altına alındığı davalardan biri olan Pekünlü davası, Pekünlü’nün uğradığı ağır, acımasız ve haksız mağduriyet ile birlikte, laiklik, hukuk devleti, aydınlanma ve üniversite kavramlarını da hedef alması anlamında, toplumsal geleceğimize karşı da açık bir tehdit oluşturmaktadır.”

5 ŞUBAT PERŞEMBE GÜNÜ İZMİR ADLİYESİNDE

Avukat Koçana, Anayasa hükümleri ve Anayasa Mahkemesi kararlarını uygulamak istediği için, bir astronomi profesörünün cezaevine gönderilmesiyle yurttaşların ‘hukuksal güvenlik’ içinde bulunmadıkları, ‘hukuk devleti’ olma iddiasının da son derece kuşkulu hale geldiğini savundu. Koçana, “Pekünlü davalarının içeriğindeki ağır haksızlıkların, hukuksuzlukların gündemde tutulması amacıyla kurulmuş Pekünlü komitesi olarak; Rennan Pekünlü hakkında açılmış diğer davanın 5 Şubat 2014 Perşembe günü İzmir Adliyesi’nde yapılacak duruşmasına katılımınızı bekliyoruz” çağrısı yaptı. İzmir 9’uncu Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülecek davada Prof. Dr. Pekünlü, dört türbanlı öğrencileri derse sokmadığı şikayeti üzerine ‘Öğrenim özgürlüğü engellendiği’ gerekçesiyle yargılanıyor.(DHA)

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...