Sözcü Plus Giriş

Trafiğe çıkan ya da başka birisinin aracını kullanarak trafikte olan kişilerin ceza durumlarına karşı sorgulama yaparak bilgi alması mümkündür. Araçlar üzerinden ceza alınıp alınmadığını öğrenmek için plakadan trafik cezası sorgulama işlemleri yapılabilir. Plakadan trafik cezası sorgulama işlemlerinin yapılabilmesi için Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından oluşturulan trafik cezası sorgulama sayfasının kullanılması gerekir. Oluşturulan sayfa tüm araç sahipleri tarafından kullanılabilir durumda olduğu için sizler de bu bölümden yapacağınız işlemler sayesinde ceza bilgilerinize ulaşabilirsiniz. Plakadan trafik cezası sorgulama işlemlerinde plaka bilgisinin dışında araç ruhsat bilgileri de istenen bilgiler arasındadır.

Bu nedenle trafik cezası sorgulama işlemlerini yapacak kişilerin sistem tarafından istenen bilgileri doğru bir şekilde girmesi gerekir. Sorgulama alanında yer alan bölümlere istenen bilgilerin girilmesi ile birlikte trafik cezası sorgulama işlemleri sistem tarafından otomatik olarak yapılacaktır. Trafik cezası kayıtları arasından yapılacak olan sorgulama ile birlikte girilen plakaya ait olan tüm cezalar döküm halinde listelenecektir. Böylece plakadan trafik cezası sorgulama işlemini yapan kişiler sunulan bilgiler sayesinde trafik cezaları için bilgi sağlayabilir. İnternet üzerinden yapılacak olan plakadan trafik ceza sorgulama işlemleri, istenildiği zaman tekrarlanabilir durumdadır. Bu açıdan trafik cezası ile ilgili bilgi almak istendiği her an online olarak işlem yapılır.

Resmi kurumlar aracılığıyla sunulan trafik cezası sorgulama işlemlerinde herhangi bir ücret talep edilmemektedir. Bu sayede kişiler istedikleri zamanda dilediği gibi sorgulama yaparak trafik cezası durumunu kontrol edebilir. Trafik cezası alan kişilerin unutmaması gereken önemli bir detay ise trafik cezalarında erken ödeme indirimi olmaktadır. Sorgulama sonucunda trafik cezası olduğunu gören kişiler trafik cezalarını 15 gün içerisinde ödemesi halinde cezalarda yüzde 25 indirim hakkı sağlayacaktır. Bu açıdan daha az trafik cezası ödemek isteyenlerin 15 günlük süre içerisinde trafik cezalarını ödemesi yeterli olacaktır. İndirimden yararlanmak için ek bir başvuruya gerek yoktur. Ödeme sırasında gerekli olan indirim kişilere sağlanacaktır.

Yayınlanma Tarihi:08:30,