Sözcü Plus Giriş

Plaka no ile trafik cezası sorgulama ve online ödeme işlemleri

Plaka no ile trafik cezası sorgulama ve araca ait trafik cezalarını öğrenmek, cezaları online olarak ödemek ile merak ettikleriniz haberimizde...

Güncellenme: 15:00, 26/11/2015
Plaka no ile trafik cezası sorgulama ve online ödeme işlemleri

Foto: DHA

Artık araçlara kesilen trafik cezaları ile ilgili bilgi olmak oldukça kolaydır. Emniyet Genel Müdürlüğü resmi internet sitesi üzerinden sunulan plakadan trafik cezası sorgulama işlemleri sayesinde tüm araç sahipleri plakadan trafik cezası sorgulama işlemlerini yapabilir. Yapılacak plakadan trafik cezası sorgulama işlemleri sonrasında trafik cezaları ile ilgili sonuç sayfası gelir ve sonuç sayfasında tüm cezalar ile ilgili detaylar bulunur. Herhangi bir cezası olmayan kişilerin sonuç sayfasında herhangi bir ceza yer almazken, cezası olan kişiler için cezalar ile ilgili tüm bilgiler ekranda yer alır.

Plakadan Trafik Cezası Sorgulama Nasıl Yapılır?
Plakadan trafik cezası sorgulama yapacak kişiler ilk olarak Emniyet Genel Müdürlüğü resmi internet sitesinde yer alan trafik cezası sorgulama bölümüne girmelidir. Sorgulama alanında araç sahiplerinin araçları ile ilgili ceza bilgilerine ulaşabilmesi için bir form hazırlanmıştır. Formda araç sahibinin kimlik bilgileri ile aracın ruhsat bilgileri detaylı olarak istenmektedir Bu nedenle kişilerin istenen bilgileri girmesi gerekir. İstenen bilginin doğru bir şekilde girilmesinin ardından sistem tarafından plakaya ait herhangi bir cezanın olup olmadığı sorgulanacak ve sorgulama sonuçları yayınlanacaktır. Bu sayede tüm kişiler işlemlerini online olarak yaparak trafik cezası konusunda durumu kontrol edebilir.

Plakadan Trafik Cezası Sorgulama İçin Alternatif Siteler
Plakadan trafik cezası sorgulama konusunda Emniyet Genel Müdürlüğü gibi Gelir İdaresi Başkanlığı resmi internet sitesi üzerinden de işlem yapılabilir. Ayrıca belirtilen resmi kurum ve sitelerin dışında bankaların online bankacılık sistemlerinin kullanılması ve online bankacılık sistemleri üzerinden ceza sorgulama işlemlerinin yapılarak banka hesapları üzerinden ödemelerin gerçekleştirilmesi mümkündür. Fakat online bankacılık sistemleri üzerinden yapılan ödemelerde, sisteme ödemelerin geç düşmesi gibi durumlar yaşanabilmektedir. Bu nedenle araç sahiplerinin trafik cezası sorgulama ve ödeme işlemlerini online olarak resmi uygulamalar üzerinden yapması daha sağlıklı olacaktır.

Yayınlanma Tarihi:09:24,