Sözcü Plus Giriş

Anayasa Mahkemesi’nden araç sahiplerini ilgilendiren çok önemli bir karar çıktı. Plakaya yazılan cezalara itiraz edilirse ve trafik suçunu işleyen kişi araç sahibi değilse ve araç sahibi o sırada olay yerinde bulunmadığını ispat ederse trafik cezasını iptal edebilecek. Karar emsal teşkil edecek olay Hatay’da gerçekleşti. Bir vatandaş plakasına kesilen bin 407 TL’lik trafik cezasına itiraz etti. Olayın olduğu gün ve saatte başka bir yerde bulunduğu için aracı kendisinin kullanmadığını belirten mağdurun itirazı Anayasa Mahkemesi tarafından kabul edildi. Araç sahibi haklı bulunarak plakaya kesilen ceza iptal edildi.

Emsal oluşturacak kararı değerlendiren Avukat Cevat Kazma, araç sahiplerinin sorumlu tutulduğu trafik cezalarına itiraz hakkı doğduğunu belirtti.

“Karara göre, suçu işleyen kişi araç sahibi değilse ve cezanın kesildiği zaman diliminde olay yerinde bulunmadığını ispatlarsa cezayı ödemekle yükümlü tutulamayacak” diyen Avukat Cevat Kazma, cezanın, suçu işleyen kişiye ait olduğunu ve devredilemeyeceğini vurguladı. Ayrıca, Anayasanın 38. Maddesinin suç ve cezaların kanuniliği ilkesi gereğince, hiç kimsenin, işlemediği bir suçtan, ihmali ve kusuru bulunmadığı bir fiilden dolayı ceza alamayacağının altını çizdi.

Taksileri de Etkiliyor!

Çıkan karar, taksi şoförlerini ve plaka sahiplerini yakından ilgilendiriyor.

Ticari taksilerin neredeyse tamamının plaka sahibi tarafından kullanılmadığını belirten Cevat Kazma, “Plakaya kesilen cezalarda aracın şoför tarafından kullanıldığı belgelenirse, plaka sahibi cezadan sorumlu tutulamaz. Ceza, o zaman diliminde çalışan şoföre rücu eder” dedi.