Sözcü Plus Giriş

Polis hatalı sürücüleri affetmedi!

İstanbul Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü tarafından, bir haftada, yaklaşık 57 bin kişiye, trafik kurallarına uymadıkları gerekçesiyle ceza kesildi.

Güncellenme: 19:45, 20/03/2015
Polis hatalı sürücüleri affetmedi!

Habip ATAM (SÖZCÜ)
Cezaların neredeyse yarısının, emniyet şerit ihlali ve “hatalı park” nedeniyle yazılması dikkat çekti.

780 polisle dev operasyon

780 polisle dev operasyon

İstanbul Emniyeti’ne bağlı Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü görev sahasında 9 – 16 Mart arasından yapılan çalışmalarda, 56 bin 653 sürücüye, trafik kurallarını ihlal ettikleri gerekçesiyle ceza kesildi. Aynı tarihlerde İstanbul'da meydana gelen 524 trafik kazasında, 5 kişi yaşamını yitirdi. Bu kazalarda 190 kişi ise yaralandı.

Polis tarafından yapılan denetimlerde en fazla kural hatasının, “park yasağı olan yerlere araç bırakmak” olması dikkat çekti. 13 bin 500 yolcuya “hatalı park” nedeniyle ceza kesildi. Bunu trafikten sıkılarak emniyet şeridini kullanan sürücüler izledi. Ambulans, itfaiye, polis otoları gibi önceliği olan araçların kullanması gereken emniyet şeridinde seyretmek isteyen 13 bin 232 kişi, bir süre trafikten kurtulsa da ceza almaktan kurtulamadı.

Çalışmalarda, 5 bin 444 araç kullanıcısına kırmızı ışık ihlalinden, 5 bin 748 kişiye, seyir halinde cep telefonu kullanmaktan, 2 bin 372 sürücüye emniyet kemeri kullanmamaktan, bin 698 araç sürücüsüne hız ihlalinden, 977 minibüsçüye fazla yolcu taşımaktan, 413 sürücüye, alkollü araç kullanmaktan, 193 ağır taşıt sürücüsüne ve firmaya tonaj sınırının aşılmasından, 120 araç sürücüsüne korsan taşımacılık yapmaktan ceza yazıldı.

YOLCULARA DA CEZA
Taşıma izni olmadığı halde, korsan taşımacılık yapan sürücülerin araçlarıyla seyahat eden yolcular da ceza almaktan kurtulamadı. Otuzüç kişiye, korsan taksiye binmekten işlem yapıldı. 723 araç sürücüsüne, şerit ihlalinden, 164 motosiklet sürücüsüne koruma başlığı, gözlüğü bulundurmamak ve kullanmamaktan, 12 bin 36 sürücüye ise çeşitli maddelerden para cezası kesildi. Emniyet yetkilileri denetimlerin kesintisiz devam edeceğini belirtirken; trafik kurallarına uyulmasının, sürücülerin ve yayaların can güvenliği için bir gereklilik olduğu dile getirildi.

Yayınlanma Tarihi:19:41,