Polise saldıran 2 PKK’lı yakalandı

Diyarbakır'da polisin düzenlediği operasyonda PKK'nın gençlik yapılanması Yurtsever Devrimci Gençlik Hareketi (YDG-H) üyesi 2 kişi gözaltına alındı.

Polise saldıran 2 PKK’lı yakalandı

Şüphelilerin güvenlik güçlerine yönelik saldırılarda kullandığı tabancalarda operasyonda ele geçirildi.

Diyarbakır Valiliği, PKK/KCK terör örgütü mensupları ile işbirlikçilerinin deşifre edilerek yakalanmalarına yönelik devam eden çalışmalarda polisin operasyon düzenlediğini açıkladı. Açıklamada, ‘İlimizde güvenlik güçlerine, kamu kurum ve kuruluşlarına yönelik silahlı, molotof kokteylli, el yapımı parça ve basınç etkili bombalı saldırı eylemi için keşif çalışmaları yaptıkları tespit edilen YDG-H mensubu C.A.U ve S.Y., isimli 2 şüpheli şahıs başarılı bir operasyon sonucunda kullandıkları otomobil ile birlikte yakalanmışlardır. Şahısların üzerinde, kullanmış oldukları otomobilde ve ilimizde ikamet etmiş oldukları evde yapılan aramada; 4 çeşitli çap ve markalarda tabanca, çok sayıda bu tabancalara ait fişekler, çok sayıda örgütsel dokümanlar elde edilmiştir. Elde edilen silahlar üzerinde yapılan inceleme neticesinde; bir tabancanın 16 Aralık 2014 tarihinde Fatih Paşa Mahallesi Bıyıklı Mehmet Paşa Sokakta meydana gelen ve bir polis memurunun yaralandığı ‘güvenlik kuvvetlerine silahlı saldırı’ olayında, başka bir tabancanın ise, 12 Ocak 2015 tarihinde ilimiz Huzurevleri Mahallesi Şeyh Abdurrezak Camii önünde meydana gelen ‘güvenlik kuvvetlerine silahlı saldırı’ olayında kullanıldığı tespit edilmiştir. Ayrıca 09 Aralık 2014 tarihinde Huzurevleri Mahallesi’nde bulunan bir internet kafede meydana gelen patlama, mala zarar verme ve meskun mahalde ateş etme olayında ele geçen silahlardan birinin kullanıldığı tespit edilmiştir. Yakalanan şüpheliler sevk edildikleri adli makamlarca tutuklanmışlardır’ denildi.

EYLEMLERİN ÖNÜNE GEÇİLDİ

Açıklamada, Abdullah Öcalan’ın yakalanma yıldönümü olan 15 Şubat tarine dikkat çekilerek şu ifadelere yer verildi: ‘Güvenlik kuvvetlerince yapılan başarılı operasyon ve titiz çalışmalar neticesinde terör örgütü elebaşının yakalanmasının yıldönümü olan 15 Şubat öncesi ilimizde düzenlenmesi planlanan sansasyonel bir eylemin önüne geçilmiştir. Terör örgütünün eylem faaliyetlerinin deşifre edilmesine ve engellemesine yönelik çalışmalar aralıksız ve kararlı bir biçimde sürdürülmeye devam edecektir.’  (DHA)

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...