Sözcü Plus Giriş

Polisten 60 yaşındaki çiftçiye dayak!

Tokat'ta Polisin yere düşen 60 yaşındaki çiftçiye tekme atması tepki çekti.

Güncellenme: 12:10, 21/05/2015
Polisten 60 yaşındaki çiftçiye dayak!

Tokat'ın Turhal ilçesindeki Pancar Ekicileri Kooperatifi'nin mali kongresinde mevcut başkanla eski başkanın taraftarları birbirine girdi. Çıkan kavgaya polisin müdahalesi sert oldu. Polisin yere düşen bir çiftçiye tekme atması tepki çekti. Polisin tekme attığı üç çocuk sahibi çiftçi Mehdi Altınkaynak, ”Gözaltına alınan torunum Muharrem Keskin’in serbest bırakılması için götürüldüğü polis aracına koştum peşlerinden. ‘Ne geliyorsun’ diye bana vurdular, düşürdüler. ‘Vurmayın’ dediysem de, ben 60 yaşındayım, bu yaştaki adama bu kadar işkence yaptılar” dedi.

Tokat'ta Turhal Pancar Ekicileri Kooperatifi Olağan Mali Genel Kurulu öncesi mevcut başkan Yalçın Bekler ile eski başkan Cemalettin Uzamış taraftarları birbirine girdi. Çıkan olaylara polis müdahale etti.30 YIL GÖREV YAPTILAR SİZE BİR ŞEY VEREMEDİLERTurhal'da Pancar Ekicileri Mali Kongresi çoğunluk sağlanarak yapıldı. Turhal Pancar Ekicileri Kooperatifi Başkanı Yalçın Bekler, “30 yıl görevde kalanlar, sizlere hiçbir şey vermeyenler, Şekerbank hissesini satanlar, Kayseri Şeker Fabrikası hissesini satanlar, Olca Salça Fabrikası'nı satanlar, Şeker Sigorta hissesini satanlar, yem fabrikasını batıranlar buraya gelemediler. Biz onların sizden destek almadığını biliyoruz” diye konuştu. Konuşmanın ardından üyeler, Bekler'i omuzlarına alarak sevinç gösterisinde bulundular.

60 yaşındaki çiftçi açıkladı

Turhal'da çıkan olaylarda yere düşerken polisin tekme attığı, Turhal merkezde yaşayan 3 çocuk sahibi 60 yaşındaki çiftçi Mehdi Altınkaynak ise, saat 08.00'de mali kurula gittiğini söyledi. Oraya gittiğinde çalışmaların başlatıldığını belirten Altınkaynak, DHA muhabirine yaşadığı olayı anlatırken şunları söyledi:

“Çiftçimiz oraya geldi, oy kullanmaya başladı. Oy kullanma başlayınca polis devamlı bize baskı yaptı, kullandırmamaya çalıştı. O arada çiftçiyi dışarıya attı. O sırada benim torunum Muharrem Keskin'e biber gazı sıktılar, arabaya götürdüler. Arabaya götürünce koştum peşlerinden. ‘Ne geliyorsun' diye bana vurdular düşürdüler. Tekmelerin altından bir zaman kalkamadım ben. ‘Vurmayın' dediysem de, ben 60 yaşındayım, bu yaştaki adama bu kadar işkence yaptılar. Bunun sorumlusu da oradaki emniyet amiridir. Ben oradaki polisleri tanımıyorum. Yapılan seçim seçime benzemiyor. Çiftçimizi orada boşuna topladık, işkence yaptık çiftçimize. Çiftçimize oyu kullandırmadılar.”

Eski başkandan açıklama

Turhal Pancar Ekicileri Kooperatifi Olağan Mali Genel Kurulu öncesi çıkan olaylar ile ilgili eski başkan Cemalettin Uzamış da açıklamalarda bulundu. Mali kurulun ilk defa kooperatifin bahçesinde yapıldığını söyleyen Uzamış, “Onlarca kez mülki amirine, emniyete, Tarım İl Müdürlüğüne söylediğimiz halde bizi dinlemediler. Turhal Belediye Başkanı Yılmaz Bekler'in personeliyle oy kullandırılarak bizim adamları polis barikatına alarak içeriye almadılar. Bizim 5 bin adamımız vardı, ancak bin tanesi içeriye girebildi. Onları da geri çıkardılar, konuyu mahkemeye taşıyacağız” dedi.

DHA

Yayınlanma Tarihi:09:03,