Sözcü Plus Giriş

Çukurova Üniversitesi’nin (ÇÜ) eski rektörü Prof. Dr. Alper Akınoğlu’nun da aralarında bulunduğu 48 sanığın ‘İhaleye fesat karıştırma ve rüşvet’ iddialarıyla 82 yıl hapis cezası istemiyle yargılandığı davada, rüşvet verdiğini itiraf eden müteahhit cezada indirimi istedi.

ÇÜ’de 2005- 2012 yılları arasında yapılan ihalelere fesat karıştırıldığı iddiasıyla yürütülen soruşturma sonucunda o dönem Rektör olan Prof.Dr. Alper Akınoğlu ve müteahhit Cumali Kurtar ile birlikte aralarında öğretim görevlisi, bürokratlar ve müteahhitlerin de bulunduğu 48 kişi hakkında Adana 6’ncı Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı. Davada eski Rektör Akınoğlu suçlamaları kabul etmeyip, müteaahidin iflas etmesi nedeniyle duygusal davrandığını söyledi.

Hakkında 47 yıl hapis istenen müteahhit Cumali Kurtar ise yazılı savunmasında rüşvet konusunda kendi kendini ihbar ettiğine dikkat çekerek, “Rektör Akınoğlu’nun her lafı yalan. Beni ödeme yapacaklarını söyleyerek oyaladılar. Onun için önceleri şikayetçi olmadım. Bu olayı ortaya çıkaran benim. Ceza alacaksam da itirafçılıktan yararlanmak istiyorum” dedi.

Tamamı tutuksuz olan sanıkların suçlamaları reddettiği duruşma, eksiklerin giderilmesi için ertelendi.

DHA

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more