Sözcü Plus Giriş

Dolandırıcılık tezgahını, ‘Piyasa fiyatının altında dolar veriyoruz’ diyerek kuran iki kardeş, irtibata geçtikleri bir işadamını 280 bin lira dolandırdı.

İLK ÖNCE GERÇEK DOLAR VERDİLER

İddiaya göre iş adamı H.G., elinde yüklü miktarda dolar olan ve piyasanın altında bir fiyata satacağını söyleyen M.K. ile irtibata geçti. İkili, lüks otel ve AVM’lerde buluşurken, M.K. güven vermek için dolarlarla çekilmiş fotoğraflarını H.G.’ye gösterdi. Bir müddet sonra M.K.’dan 10 bin dolar alan H.G., kendisine verilen orijinal dolarları bozdurdu. Bunun ardından H.G., daha fazla ucuz dolar almak için M.K. ile tekrar irtibata geçti. M.K., kardeşi İ.K.’nın bulunduğu lüks bir ciple geldiği bir AVM’nin otoparkında H.G. ile buluştu. İş adamına 280 bin TL karşılığında bir çanta dolusu dolar veren kardeşler daha sonra ayrıldı. Para destelerini kontrol eden H.G. ise sahte dolar ve gazete kağıtlarının yerleştirildiğini görünce, dolandırıldığını anlayarak Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

14 FARKLI SUÇTAN KAYITLAR

Bunun üzerine harekete geçen ekipler, verilen eşkal doğrultusunda 14 farklı suçtan kayıtları bulunan M.K. ile İ.K.’yı gözaltına alındı. Emniyetteki sorgularının ardından adliyeye sevk edilen kardeşlerin İstanbul’da da aynı yöntemi kullanarak 280 bin lira değerinde lüks bir otomobili aldıkları ortaya çıktı. Şüphelilerin ayrıca aynı yöntemler birçok kişiyi dolandırdıkları ve paralarla da son model spor bir otomobil satın aldıkları, bu aracı da akrabalarının üstüne yaptığı bilgisine ulaşıldı.