Sözcü Plus Giriş

Şaibeli protokol

Tanal, dava bitmeden Deniz Feneri Derneği ile yaptığı protokol sonrası muhtaç çocukların bu derneğin sorumluluğuna vermesini doğru bulmadığını belirtti

Güncellenme: 10:28, 26/05/2015
Şaibeli protokol

CHP İstanbul Milletvekili Av. Mahmut Tanal; Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın dava aşaması bitmeden önce Deniz Feneri Derneği ile yaptığı protokol sonrası muhtaç çocukların bu derneğin sorumluluğuna vermesini doğru bulmadığını belirtti.

Tanal; “Beraat kararı henüz ortada yokken Bakanlığın bu protokolü imzalamasının iki sebebi olabilir, birincisi ya Bakanlık beraat kararını önceden biliyordu ya da Bakanlık bu yolla Deniz Feneri Derneği'ni meşru hale getirmeye çalışıyor. Söz konusu protokol beraat tarihinden sonra dahi imzalanmış olsa şaibelidir çünkü bu derneğin Almanya Mahkemeleri'nde suçlu bulunduğunu biliyoruz. Türkiye'de ise siyasi bir koruma zırhı altındalar. Bakanlığın yardıma muhtaç çocuklarımızı böyle bir derneğin eline bırakması kabul edilemez.” dedi. Tanal; Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam'a verdiği soru önergesinde şu sorulara yer verdi;

1- Bakanlığınızın Deniz Feneri Derneği ile protokol yaparak korunma ihtiyacındaki çocukların sorumluluğunu bu derneğe devrettiği iddiaları doğru mudur?

2- İşbu iddialar doğru ise söz konusu protokol hangi tarihte imzalanmıştır?

3- Deniz Feneri Derneği hakkındaki yolsuzluk ve dolandırıcılık soruşturması devam ederken ve söz konusu dernek ile ilgili dava Almanya'da mahkumiyet ile sonuçlanmışken, böyle şaibeli bir Derneğe çocuklarımızın emanet edilmesinin gerekçesi nedir?

4- Söz konusu dernekle beraat kararı öncesi protokol imzalanmasının gerekçesi nedir? Bu derneğin mahkemeden beraat kararı alacağı önceden bilinmekte miydi? Bu bilgiyi Bakanlığınıza kim verdi?