Sözcü Plus Giriş

Saldırıya uğrayan o gemi Fethiye’ye geldi

Libya açıklarında saldırıya uğrayan Türk şirketine ait Cook Adaları bandıralı "Tuna-1" isimli kuru yük gemisi, Fethiye'ye ulaştı.

Güncellenme: 23:39, 12/05/2015
Saldırıya uğrayan o gemi Fethiye’ye geldi

Sahil güvenlik botu TCS 83 önderliğinde Fethiye Körfezi’ne giren “Tuna-1” gemisinin Şövalye Adası açıklarında demirlemesi bekleniyor.

Gemide bulunan yaralılar ise TCS 83 botu ile limana getirilecek. Alanda, yaralıların hastaneye götürülmesi amacıyla ambulanslar bekletiliyor.

Kaptanın cenazesi Muğla’da

Öte yandan saldırıda hayatını kaybeden 3. kaptan İlker Büyükdere’nin cenazesi de, Muğla’ya getirildi.

Sahil güvenlik botu TCS 83 ile Fethiye Limanı’na getirilen Büyükdere’nin cenazesi, sahil güvenlik ekipleri ve yakınlarınca alınarak ambulansa konuldu. Cenaze daha sonra otopsi için Fethiye Devlet Hastanesi morguna götürüldü.

Fethiye Kaymakamı Ekrem Çalık, İlçe Garnizon Komutanı Binbaşı Faruk Akıncı ile Fethiye Liman Başkanı Cihan Duman, Büyükdere’nin ailesine başsağlığı diledi.

Tahliye işlemler başladı

Libya açıklarında saldırıya uğrayan Türk şirketine ait Cook Adaları bandıralı “Tuna-1” isimli kuru yük gemisindeki mürettebatın tahliye işlemleri başladı.

Sahil güvenlik botu TCS 83 önderliğinde Fethiye Körfezi’ne giren “Tuna-1” gemisi Şövalye Adası açıklarında demirledi.

Savcının gemide yapığı ilk incelemenin ardından hafif yaralı oldukları öğrenilen 1’i Türk 2’si Gürcistan uyruklu 3 mürettebat, Sahil Güvenlik botu ile limana getirildi.

Limanda bekleyen yakınlarına sarılan yaralılar daha sonra ambulanslarla Fethiye Devlet Hastanesine götürüldü. Diğer mürettebatın ise sahil güvenlik botu ile aralıklarla limana getirileceği, sağlık kontrolünün ardından ifade işlemleri için asayiş bürosuna götürülecekleri bildirildi.

Öte yandan, yabancı mürettebatın ifade işlemleri için Asayiş Büro Amirliğine tercüman çağrıldı.