Sözcü Plus Giriş

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Atatürk Orman Çiftliği ve TOKİ’nin Sayıştay raporlarının açıklanmamasına tepki gösterdi.

Hukuk ihlali ile yapılan Saray ile ilgili Sayıştay raporlarının peşine düşen Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan “Kaçak Saray denetimden kaçırılıyor mu?” şeklinde tepki gösterdi.

KRİZE NEDEN OLUR MU?

Sayıştay kurumların 2014 yılına ait denetim raporlarını Ekim 2015 tarihinde açıkladı. Açıklanan Sayıştay raporlarında Atatürk Orman Çiftliği ve TOKİ’nin raporlarının olmaması çok manidar diyen Candan şöyle devam etti. “Bu iki raporda Atatürk Orman Çiftliği’nde yasadışı şekilde yapılan Kaçak Saray’ı doğrudan ilgilendiriyor. Diğer raporların açıklanıp bu iki raporun açıklanmamasının gerekçeleri nelerdir. Maliyetleri çok yüksek olan ve ihale süreçlerinin yasadışı ve şeffaf olmadığı ortada olan Kaçak Saray’ın inşaat süreçlerinin TOKİ tarafından üstlenilmiş olması, denetim raporlarının yayınlanmamasının gerekçesi midir? Kaçak Saray’ın maliyetinin açıklanırsa ekonomik krize neden olur diye TOKİ’ye sormak gerekir. Kaçak Saray ile doğrudan ilişkisi olan AOÇ ve TOKİ Sayıştay denetim raporları da açıklanırsa ekonomik krize neden olur mu?” dedi.

Candan, Daha önceki Sayıştay raporunu da hatırlatarak; “Sayıştay, Atatürk Orman Çiftliği için, AOÇ'den koparılan ve amacı dışında kullanılan AOÇ'ye ait arazilerin iade edilmesi gerektiğinin altını çizmiş, raporunda yer vermiştir. Bugün ise Sayıştay raporlarında Atatürk Orman çiftliği, Kaçak saray ve TOKİ bulunmuyor, kaybolmuş durumda. Acilen Atatürk Orman Çiftliği ve TOKİ Sayıştay raporları açıklanmalı “şeklinde konuştu.