Sözcü Plus Giriş

Saray’da Mehteran Takımı

TRT "Kültürümüzü yaşatmak" gerekçesiyle, 224 müzik sanatçısı alımı için RTÜK’e başvurdu.

Güncellenme: 14:09, 08/05/2015
Saray’da Mehteran Takımı

Ali Ekber ERTÜRK/ANKARA

TRT “Kültürümüzü yaşatmak” gerekçesiyle, 224 müzik sanatçısı alımı için RTÜK'e başvurdu. RTÜK, “Sayı çok fazla'' dedi ve TRT de sanatçı sayısını 180'e indirdi. RTÜK, oy çokluğuyla bu talebi kabul etti. Ancak alınacak bu sanatçıların Cumhurbaşkanlığı Sarayında ‘'Mehteran Takımı'' olarak görevlendirileceği öne sürüldü.

RTÜK'ün CHP kontenjanından seçilen üyesi Ali Öztunç SÖZCÜ'ye yaptığı açıklamada, “Bize gelen duyumlara göre bu sanatçılar, sayın Cumhurbaşkanı'nın sarayında kurulacak mehteran takımında görevlendirilecek. Umarım bu doğru değildir. Aksi taktirde kendimizi kandırılmış sayarız” dedi.

TRT yetkilileri ise “TRT'nin sanatçı ihtiyacı doğrultusunda bu kadroyu istedik. Yaşlı ya da emekliliği gelmiş sanatçılarımızın yerine alınacaklar. Diğer söylentiler doğru değil” açıklamasını yaptılar.

‘'KÜLTÜRÜMÜZÜ YAŞATACAĞIZ''

TRT Genel Müdürü Şenol Göka imzasıyla RTÜK'e gönderilen yazıda, sanatçı kadro talebinin gerekçesi için şöyle denildi:

“TRT'nin tarihi ve sosyolojik görevleri arasında yeralan geleneksel müziğimizi korumak, özellikle bu kültürü doğru icra eden sanatçıların kültürel birikimleri ile devamlılığını sağlamak, büyük bir geleneğe ve çeşitliliğe sahip olan zengin müzik kültürümüzün, TRT yayınlarının ulaştığı coğrafyaya sanatçılar eliyle ulaştırmak, tanıtmak ve bu kültürümüzün gelecek kuşaklara da aktarılmasını teminat altına almak”