Seçildiğine kendi de inanamadı

Diyarbakır'da HDP listesinde 10'uncu sırada yer alan ve milletvekili seçilen Edip Berk, seçildiğine inanamadı.

Seçildiğine kendi de inanamadı

Diyarbakır’da HDP listesinde 10’uncu sırada yer alan ve milletvekili seçilen Edip Berk, “Doğrusu beklemiyordum ama olunca şaşırdım yani. Çok sevindim. Şöyle diyordum; ‘6-7 büyük başarı, 8-9 büyük bir galibiyettir.’ Ama 10 olunca nakavt net artık bir başka ifadesi yok” dedi.

HDP'den Akdoğan'a sert cevap

HDP’den Akdoğan’a sert cevap

Diyarbakır’da HDP’nin 10, Ak Parti’nin 1 milletvekili çıkardığı genel seçiemlerden HDP’nin 10’uncu sırada adayı Edip Berk, son derece sevindi. Diyarbakır’da daha önce 10’uncu sırada gösterilen Adnan Cengiz’in sağlık sorunları nedeniyle adaylıktan çekilmesi ardından yerine Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nden müfettiş olarak görev yaptıktan sonra emekliye ayrılan ve 3 şiir kitabı bulunan 50 yaşındaki Edip Berk, listeye konuldu. Berk, 1997 yılında ‘Örgüte yardım ve yataklık’ suçundan 7 ay kadar hapis yatan Berk, aday olmak için partiye 129 kişiyle birlikte başvuranlar arasında bulunduğunu söyledi.

Guardian: Erdoğan seçimlerde küçük düşürüldü

Guardian: Erdoğan seçimlerde küçük düşürüldü

Açıklanan ilk aday listesinde adının olmadığını anlatan evli ve 2 çocuk babası Berk, şöyle konuştu:

“10’ncu sırada açıklanan arkadaşımız sağlık sorunları nedeniyle çekildi. Ben daha önce adım olmadığında da üzülmedim, o dönem başka yerler için düşünüldüğümü duyuyordum. Benim için önemli olan seçim çalışmasında bulunmaktı. HDP’yi tanıtmak, anlatmak ve insanlarla iletişim içinde olmak benim için önemliydi. Sonra 10’ncu sıraya getirildiğimde ben ‘9 kesin’ diyordum. Zaferi kendi değil, partim adına istiyordum. Doğrusu seçileceğimi beklemiyordum. Ama olunca şaşırdım yani.”

“BEN AYNI DURUMDA OLSAYDIM KABUL ETMEZDİM”

2011 genel seçimlerinde Hatip Dicle’nin milletvekilliğinin düşürülmesi ve yerine Ak Parti’den Oya Eronat’ın milletvekili olmasıyla Dicle’ye büyük haksızlık yapıldığını söyleyen Berk, “Çok büyük bir haksızlıktı. Ben olsam bir başkası 85 bin oy alsa ve iptal olsa, benim elime milletvekilliği geçmiş olsa ben kabul etmezdim. 85 bin ayrı ayrı insanın yüreğinden evet almış insanın verdiği Dicle’nin siyasi mücadeleyle şahsına aldığı oylardı” dedi.

Amacının sadece parti çalışmalarına katılmak olduğunu ve seçilmesinden dolayı halka teşekkür eden Edip Berk, çok kötü bir seçim süreci geçirdiklerini, baskılara uğradıklarını ifade ederken, “Toplumun buna tepkisini göstereceği talebini ortaya koyacağını düşünüyor ve bekliyorduk. Nitekim de öyle oldu. Toplum özellikle bizim bölgemizde çok net bir şekilde tavrını ortaya koydu. Barış, özgürlükten yana tavrını ortaya koydu. Türkiye genelinde de ben yüzde 13 bekliyordum daha önce de bunun tahmini yapmıştım, beklediğim gibi çıktı. Açıkçası daha çok çalışma aşkıyla bu çalışmaya katıldım. Önemli olan benim için o güzel yemeği mutfakta pişirmekti. Seçilmek için değil, çalışmak için aday olmuştum. Ama halkımız büyüklüğünü gösterdi. Tepki ve tavrını koyarak siyasi kararlılığını gösterdi” dedi.

HDP mitinginde bombalı sladırı düzenlediği gerekçesiyle gözaltında bulunan kişinin sorgulanmasına katılmak istediğini belirten Berk, hastanelerde kolu- bacağı kopan insanlarla görüştüğünü ifade ederken, “En az 10’u bize bunu yapanın hesabını sorun’ dediler. İlk olarak ben şu an o sorgulanan kişinin sorgusunda olmak onunla konuşmak isterdim. Bu işin gerçeğini ortaya çıkarmak isterdim. O gün İçişleri Bakanı buraya gelmeliydi. Vali ve ya Emniyet Müdürü ikisinden biri görevden alınmalıydı. 1 milyon insanın bulunduğu bir yerde böyle bir vahşeti yapan kişiye ben bunun hesabını sormak isterdim . Hesap sorma mekanizması yargıdır . Yargının önünde bu konuda katkım olmasını isterdim” dedi.  (DHA)

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...