Sefarad Yahudileri geri dönüyor!

"Türk Sefaradları diğerleri gibi sadece pasaport değil, buraya temelli yerleşmek istiyor."

Sefarad Yahudileri geri dönüyor!

Portekiz hükümetinin 1497 yılında topraklarından kovulan Sefarad Yahudileri için çıkardığı çifte vatandaşlık yasasına Türkiye’den büyük ilgi olduğu belirtildi. Yasanın çıkmasının üzerinden 3 ay geçmesine rağmen 150 Türk vatandaşı Sefarad Yahudisinin Portekiz uyruğuna geçtiği açıklandı. Türkiye’den gelen müracaatların çokluğu Portekizlileri de şaşırttı. Portekiz’in Porto kenti Yahudiler Cemiyeti sözcüsü Michael Rothwell 3 ay içinde toplam 900 müracaat aldıklarını bunlardan 200 tanesini sonuçlandırdıklarını, 200 kişiye verilen Portekiz vatandaşlığının 150 tanesinin Türk vatandaşlığından gelme olduğuna dikkat çekti.

TÜRKİYE’DEN TEMELLİ DÖNÜŞ!

Portekiz uyruğuna geçmek isteyen ve dünyanın birçok yerine yayılan Sefarad Yahudilerinden en çok ilginin Türkiye’den geldiğine de işaret eden Rothwell, Türk Sefaradlarının diğerleri gibi sadece pasaport için değil, Türkiye’den ayrılıp burada yaşamayı planladığını söyledi.

İspanya da, 500 yıl önce imzalanan ‘Elhamra Kararnamesi’yle ülkeden kovulan Sefarad Yahudilerine vatandaşlık hakkı tanıyan bir tasarıyı geçtiğimiz günlerde onaylamış ve bu yasayla Türkiye’den çok sayıda Yahudinin İspanyol vatandaşlığına geçebileceğini hatırlatmıştı. (DHA)

“İsrail ve Türkiye gizlice görüştü”

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...