Sözcü Plus Giriş

Bu aralar internette en çok aranan ve insanarın en merak ettiği mesleklerden biri seksörlük. Çünkü ABD’de bu işi yapanlar yılsa 60 bin dolar kadar kazanıyor ki Türkiye seksörlük yapan çok az sayıda kişi atda 13.000 TL’ye kadar kazanabiliyorlar. Peki seksörlük nedir? Seksörlük işini kimler icra edebilir ve bu işi yapabilmek için ne gerekir? Bu işte çalışanlar yılda yaklaşık 60 bin ABD doları kazanıyor.

İngiltere Kümes Hayvanları Konseyi Genel Müdürü Andrew Large, bu sektörlük yapabilmek için gereken şeyleri şöyle sıralıyor: Konsantrasyon, el becerikliliği, görüş keskinliği, hayvan sevgisi ve hayvanların iyiliğini gözeten bir yapı. İşi yürüten kişinin saatte 1.000 adet civcivi yanılma payı düşük bir şekilde cinsiyetlerine göre ayırması bekleniyor. Large, “Şimdiye kadar hiçbir makine, bu işi iyi yapan bir kişi gibi yüzde 98-99 doğruluk oranına ulaşamadı. Ancak bence sorun işin kendisi. Her gün saatlerce civcivlerin arasında kalıyorsunuz ve bu insanlara çok cazip gelmiyor.” dedi. Genel müdür, bu işin güneydoğu Asya’da oldukça yüksek statüde bir iş olduğunu da sözlerine ekledi. Ülke çapında toplam 100 adet civciv cinsiyeti ayıracak görevliye ihtiyaç duyulurken, halen 15-20 açık pozisyon olduğu belirtiliyor.

SEKSÖRELER CİVCİVLERİN CİNSİYETİ NASIL BELİRLİYOR?

Seksörlük yapanlar genellikle masa başına oturuyor, yumurtadan yeni çıkan civcivleri masanın bir tarafından topluyor. Ardından her bir civcivi elinde sıkı sıkı tutarak, cinsel organlarına bakıyor. Bu alanı inceleyerek dişi ve erkek civcivleri ayırıyor. Bu ayrım, beslenmek isteyen hayvanların ihracında önem taşıyor. Ayrıca yalnızca dişi civcivler tavuk olduklarında yumurtladığından, bu açıdan da önem taşıyor.