Sen misin o pankartı açan?

CHP Çiğli İlçe Başkanı hakkında 'maskeli pankart' nedeniyle 2 yıl hapis istemiyle dava açıldı.

Sen misin o pankartı açan?

Cumhuriyet Halk Partisi, 17 ve 25 Aralık Yolsuzluklarla Mücadele Haftası’nı yurt çapında protesto etmişti. CHP il ve ilçe binalarına asılan maskeli pankartlarla gerçekleştirilen eylemler birçok noktada polisin müdahalesi İle karşılaşmıştı. O adreslerden biri de İzmir’de CHP Çiğli İlçe Başkanlığı’ydı. Karşıyaka Cumhuriyet Başsavcılığı'nın talimatı üzerine o pankart polis tarafından indirilmişti.

Pankartlı protesto şimdi de mahkemelik oldu. Karşıyaka Cumhuriyet Savcılığı, CHP Çiğli İlçe Başkanı Utku Gümrükçü hakkında ”Kamu görevlisine zincirleme hakaret” suçlaması ile iddianame hazırladı. Savcı 2 yıla kadar hapis cezası istedi. Mahkeme iddianameyi kabul etti. Utku Gümrükçü SÖZCÜ’ye yaptığı açıklamada şu değerlendirmede bulundu:

“Biz CHP Genel Başkanlığı’nın direktifi doğrultusunda bir dizi eylem yaptık. Bunlardan biri SÖZCÜ’nün manşet yaptığı ve bizim de kullandığımız dört eski bakanın maskeli fotoğrafının yer aldığı pankartımızdı. Savcı şikayete bağlı olmadan kendi kendine dava açtı. Bizi kamu görevlisine hakaret iddiası ile yargılayacaklar. Oysa bu eski bakanlar kamu görevlisi değiller. Bunun AKP’nin hukuksuz uygulamalarının bir devamı olarak değerlendiriyoruz. Gayri hukuki düzenin devam etmekte olduğunu görüyoruz. Biz hukuksuzluğun, yolsuzluğun karşısındayız. Temiz toplum, temiz Türkiye’nin savunucusuyuz. Dört eski bakanın yaptıkları belgeler ve delillerle ortadayken yargıya hesap vermekten kaçmışlar ve devleti yönetenler tarafından

korunmuşlardır. Yaşananlar kamu vicdanını yaralamıştır. Ben geçmişte çeşitli siyasi davalarda da yargılandım. Cumhuriyet Mitingleri’nde sunuculuk yaptığım için sözde Ergenekon üyesi diye itham edilerek de yargılandım. Bu davalar beni Davanın ilk duruşması Karşıyaka Sekizinci Asliye Ceza Mahkemesi'nde 21 Nisan'da yapılacak. Gümrükçü hakkında 2 yıla kadar hapis cezası isteniyor.”

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...