Şeyh Bedrettin Türbesi kaderine terk edildi

İzmir'in Basmane semtindeki Şeyh Bedrettin Türbesi restorasyon çalışmalarının durması ve yapının kaderine terk edilmiş görüntüsü tepkilere neden oldu.

Şeyh Bedrettin Türbesi kaderine terk edildi

Basmane semtinde, 19 Yüzyıl başında Mısır-i Ali Efendi tarafından kurulan ve içinde oğulları Şeyh Bedrettin Türbesi ve kardeşi Semsettin’in sandukasının bulunduğu türbede Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nün başlattığı restorasyon çalışmaları, iddiaya göre Koruma Kurulu tarafından 1.5 ay önce durduruldu. Her gün çok sayıda kişinin dua etmeye geldiği türbenin bulunduğu sokakta oturanlar, kapıları açık, pencereleri sökük türbede gece evsiz insanların konakladığını, ağır kış koşullarından da yapının olumsuz etkilendiğini anlattı. Mahalle sakinleri, “Büyük bölümü ahşap olan bu tarihi yapı bir an önce koruma altına alınmalı. Çünkü bölgede birçok boş tarihi İzmir evi, bilinmeyen bir şekilde çıkan yangınlara kurban gitti” dedi.

Mahalle sakinleri, dua etmeye gelen insanların da türbeye olan ilgisizliğe tepki gösterdiğini belirterek, şöyle devam etti:

“Türbe tarihçilerin de ilgisini çekti, gelip burada incelemelerde bulundular, rehberler tur programlarının içine aldı. Daha önce büyüklerimiz tekkenin avlusu içinde iki mezar daha olduğunu bize söylüyorlardı. Ancak şimdi bulundukları yerde bulunmuyorlar. Çalışmaların kurul tarafından durdurulduğu söyleniyor, yetkililerden açıklama bekliyoruz. Daha önce de tekkenin içinde bulunduğu alanda ağır iş makineleri çalışmış ve tepkilere neden olmuştu.”

DHA

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...