Sözcü Plus Giriş

SGK Borç Sorgulama ve GSS Borç Yapılandırma İşlemleri

SGK borç sorgulama uygulaması ile prim borcunuzun olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. GSS borç yapılandırma ile ilgili tüm detaylar haberimizde.

Güncellenme: 14:54, 26/11/2015
SGK Borç Sorgulama ve GSS Borç Yapılandırma İşlemleri

Genel Sağlık Sigortası borcu olan kişilerin yapması gereken en önemli işlem gelir testine girmektedir. Gelir testine girmeyen kişilerin prim borçlanması en üst seviyeden olacaktır ve kişilerin maddi olarak zorlanmasına yol açacaktır. Gelir testi ile düşük prim ödemenin mümkün olması sayesinde gelir testine girilerek bu tür bu konudaki sorunlar çözebilir. 30 Eylül tarihine kadar Genel Sağlık Sigortası kapsamında prim borçlanması yapan kişilerin GSS borç yapılandırma imkanından yararlanması için bu tarihe kadar mümkün olurken bu tarihten sonra herhangi bir şekilde GSS borç yapılandırma imkanı bulunmamaktadır. Bundan sonraki süreç içerisinde GSS borç yapılandırma yapmak mümkün olmadığı için de tüm borçların ödenmesi gerekmektedir.

GSS Borç Yapılandırma İmkanı Bitti Mi?
GSS borç yapılandırma işlemleri için 30 Eylül’e kadar başvuru yapan ve gelir testine giren kişilerin gelir testine göre borçları yeniden yapılandırılmıştır. Böylece vatandaşlar hem daha kolay ödeme ödeme primleri ile birlikte Genel Sağlık Sigortası'ndan yararlanmakta hem de maddi açıdan da zorlanmamaktadır. Fakat bundan sonraki süre içinde GSS borç yapılandırma imkânının sona ermesi ile birlikte vatandaşların yapması gereken mevcut borçlarını ödemek ve en kısa sürede gelir testine girmektir. GSS borç yapılandırma imkanı bulunmadığı ve gelir testine girilmediği için, her ay boyunca prim ödemeleri ve borçlanmaları en üst seviye üzerinden olacaktır.ve bu dikkat edilmesi gereken noktalardan birisidir.

GSS Borç Yapılandırma Durumu Nasıl Görüntülenir?
Genel Sağlık Sigortası ile ilgili bilgi almak isteyen kişilerin online olarak işlemlerini yapması mümkün olduğundan kolay bir şekilde sigorta takibi de yapılabilir. Hizmetlere e devlet üzerinden ulaşılabilir. E devlet giriş ile birlikte kolay bir şekilde işlemler çözümlenebilecektir. GSS'li olan kişiler tarafından yapılacak olan işlemler aynı zamanda GSS durumunu görmek isteyen kişiler tarafından da yapılabilir durumdadır. Ücretsiz uygulama aracılığıyla Genel Sağlık Sigortası hakkında kolay bir şekilde siz de bilgi alabilirsiniz

Yayınlanma Tarihi:07:59,