Sözcü Plus Giriş

Sinoplular, sokağı araç trafiğine kapattı!

Sinoplular ayda bir gün bir sokağı araç trafiğine kapattı! Bir günlüğüne de olsa güvenli bir sokağa sahip olmanın tadını çıkardı.

Güncellenme: 19:18, 03/05/2015
Sinoplular, sokağı araç trafiğine kapattı!

Sinop Belediyesi, Avrupa Kültür Derneği, Sinopale Sokak Bizim Derneği, Sinop Sürdürülebilir Kalkındırma Derneği, Sinopale Sokak Bizim Derneği işbirliğiyle ‘Ayda bir gün sokak bizim’ etkinliği düzenlendi. Etkinlik kapsamında Aslan Sokak araç trafiğine kapatıldı.

Bir günlüğüne kapatılan sokak üzerine stantlar kuruldu ve yöresel ürünler satışa sunuldu. Ayrıca canlı müzik etkinlikleri de düzenlendi. Çevre sakinleri, dans edip doyasıya eğlendi. Gençler ve çocuklar için spor aktiviteleri, resim atölye çalışmaları, tiyatro gösterileri gerçekleştirildi.

YAYALARIN, BİSİKLETLİLERİN, ENGELLİLERİN KULLANIMINA AÇILIYOR

Avrupa Kültür Derneği Başkan Yardımcısı Melih Görgün, sokak kültürünü canlandırmayı, yaya öncelikli erişimi ve yaşanabilir sokakları temel alan bir etkinliği gerçekleştirdiklerini söyleyerek, “Bu program süresince sokak araç trafiğine kapatılarak yayaların, bisikletlilerin, engellilerin kullanımına açılıyor. Böylece sokak sakinlerine evlerinin önünde rahatça yürüyebilme, bisiklete binebilme, oyun oynayabilme, spor ve piknik yapabilme imkanları oluyor. Ayrıca gün boyunca çocuklara yönelik trafik eğitimi ve resim atölyesi, her yaştan katılımcı için de müzik dinletileri, tiyatro gösterileri, aktiviteler de düzenleniyor. İnsanlar bir günlüğüne de olsa gönüllerince kullanabilecekleri, güvenli ve yaşanabilir bir sokağa sahip oluyorlar” dedi. DHA

Yayınlanma Tarihi:19:14,